Автор работы: Пользователь скрыл имя, 03 Июня 2013 в 18:48, реферат
1. Тәрбие әдістері, анықтамасы, жіктелуі.
2. Адамгершілік (қоғамдық) сананы қалыптастыру әдістері:
3. Қоғамдық мінез-құлықты қалыптастыру және іс-әрекетті ұйымдастыру әдістері: үйрету, жаттықтыру, ойын, тапсырма, педагогикалық талап.
4. Тәрбиедегі ынталандыру әдістері: жарыс, мадақтау, жазалау, оған қойылатын талаптар.
5. Өзін-өзі байқау және бақылау әдістері.
8. Сабақта оқушыларға білім
берумен қатар оларды
9. Сабақта оқытудың білім
беру, тәрбиелеу және дамыту
10. Сабақтың дидиактикалық
құрылымы немесе кезеңдері
11. Сабаққа дайындалу және
оны өткізу барысында
3. Оқыту жұмысын ұйымдастырудың сабақтан басқа түрлері
Оқыту жұмысын тек сабақ арқылы ұйымдастыру мүмкін еме.
Сыныптан–сабақ жүйесінің
негізгі кемшілігі–оқушылардың
дара ерекшеліктерін дамытуға жеткілікті
мүмкіндіктердің болмауы –
Семинар сабақтары көбінесе
оқылған лекция тақырыбына бйланысты
негізгі өзекті мәселелерді талқылау,
оқушылардың танымдық ойлау қабілеттерін
дамыту, өзіндік шыармашылық
Семинар сабағына әзірлену кезінде оқушылар тезистер мен баяндамалар жзып, қосымша әдебиеттерді пайдаланады. Ұсынып отырған сұрақтарға қатысты, ондағы бар негізгі ойларды қамтып, конспект құрады. Міне, осындай жұмыстардың нәтижесінде семинар жұмысы оқытуды ұйымдастыруда тиімді форма екенін тәжірибе көрсетуде.
Экскурсия жұмысының мақсаты – оқушылардың сабақта алған теориялық оқу мтериалдарын практикамен жалғастыру, бекіту. Сондықтан оқыту процесінде оның маңызы зор. Ол барлық оқу пәндерде, әсіресе физика, химия, биология, тарих және еңбек сабақтарында кеңінен қолданылады. Бұл оқушыларды оқу процесін бақылай білуге жаттықтырады және оқу материалын өмірмен байланыстыр алуға үйретеді.
Экскурсия сабағын өткізу орнына: мектептің оқу алаңына, табиғат аясына, ауыл шаруашылығына, өндіріске, көрмелерге, музейге бару т.б. нысаналар жатады.
Оқыу процесін бұлай ұйымдастыру мұғалімнен зор ұйымдастыру жұмысын талап етеді. Экскурситя түрінде жақсы өткізілген әрбір сабақ оқушыларға нақтылы фактілер мен құбылыстарды жақсы оқып үйренуге, өз түсініктерін кеңейтіп, білімдерін бекітуге мүмкіндік береді.
Экскурсия сабқтарында мұғалім оқушыларға оның тақырыбы мен мақсатын алдын ала түсіндіреді. Соның негізінде оқушылар нақтылы заттарды байқап, оларғ бқылау жасайды.
Оқыту жұмысын ұйымдастырудың
факультатив түрі оқушылардың ұранысы
мен қызығушылығы негізінде әртүрлі
пәндергше қатысты
Конференция ретінде өткізілетін
сабақ түрі кейбір тақырыптарды тереңірек
меңгерту, оның ғылыми дәрежесін көтеру
мақсатын көздейді. Сол үшін де семинар
сабақтарын қарағанда, конференция
түрінде өткізілетін оқу жұмыс
ұсынылған әдебиеттермен
Оқу жұмысын ұйымдастыруда мұғалімнің тағы бір міндеті – оқушылардың сабақтан тыс кездерінде танымдықь әрекетін тереңдету, үлгермеушілікті болдырмау. Сондықтан кейбір оқушылардың дарын–талаптарын, ғылымға бейімділігн немесе сұранысын сабақ барысында толық қамтамасыз етіп, жағдай жасауға әр кезде мүмкіндік бола бермейді. Ол үшін оларға үйірме мен ғылыми жұмыстарын ұйымдастырудың маңызы бар.
Пәндік үйірме жұмыстары сабаққа қарағанда бағыты, мазмұны, ұйымдастыру тәсілі мен уақыт өлшемі тұрғысынан өзіндік ерекшеліктері бар. Олар оқушылардың қызығушылығы мен пәндерге бейімділігн дамытуда және тапсырылған жұмыстарды нәтижелі орындауға қолайлы жағдайлар туғызып отырады. Сонымегн қатар оқытудың өмір мен байлансын қамтамасыз ету, пән аралық байланысты нығайтуға ықпалын тигізеді.
Оқушылардың пәндік үйірме жұмыстары оқыту процесін жандандырып, оның сапасын көтеруге әсер етеді.
Үлгере алмаушылықты жою үшін жеке немесе бір топ оқушылармен қосымша және консультация сабақтарыда ұйымдастырылады.
Сынақ жұмыстарын жоғары сынып оқушыларына енгізудегі мақсат – бағдарламадағы теориялық білімдерді күшейту, бекіту және оқыту процесінде оқушылардың жоғары белсенділіктерін, жауапкершілігін, дербестігін орнықтыру.
Сынақ жұмыстары өзінің ұйымдастыру
ерекшелігіне сай оқу жұмысынан
тыс оқушылардың өздігінен
Сынақ жұмысы, ереже бойынша бағдарламаның негізгі бөлімін, тарауын оқып болғаннан кейін жүргізіледі. Мұғалім оның өткізу мерзімін, тақырыптарымен талқыланатын сұрақтарын оқушыларға алдын ала хабарлайды.Оларға жеке дара тапсырмалар беріп, қосымша әдебиеттерді оқу тапсырылады және қосымша сабақ өткізіледі.
Сынақты ұйымдастыру оқушылардың
жеке жауаптары, бақылау және топтық
практикалық–лаборториялық
Үйдегі оқу жұмысы
Оқушылардың үйде өз беттерінше
орындайтын оқу жұмыстары сыныпта
өткен сабақтардың жалғасы
Оқушының үйдегі оқу жұмысын
сыныптағы оқу жұмысымен
Оқушының үйдегі оқу жұмысын дұрыс ұйымдастырудың мынадай шарттары бар:
1. Үй тапсырмаларын бергенде
мұғалім оларды орындаудың
2. Үйге берілетін тапсырмалар
оқушыларды қызықтыратындай
3. Үй тапсырмасы оқушының
бәріне бірдей бірыңғай
4. Үй тапсырмасының мазмұны шығармашылық сипатта болғаны жөн.
5. Үйдегі оқу жұмысының
табысты болуы, көбінесе
6. Үй тапсырмасының көлемін
белгілеуде мұғалім
7. Үй тапсырмасын тексеру
және бағалау барысында
8. Мұғалімнің берген бағасы
әділетті болса онда ол
9. Мұғалімнің бағалауы
оқушылардың өзін–өзі
Жоғарыда аталған шарттардың тиянақты орындалуын ескеру мұғалімдер үшін аса қажет болмақ.
Мұғалімдер тарапынан
оқушыларға шамадан тыс үй тапсырмасын
тапсыруды болдырмау және олардың
жас ерекшеліктері мен таным
қабілеттерінің мүмкіншілігін ескеру
мақсатын көздей отыра, оқу министірлігінің
нұсқауы бойынша әр сыныпта үй
тапсырмаларын орындауға
I-II сыныптарда –1 сағат;
III-IV сыныптарда –1,5;
V-VIII сыныптарда –2 сағат;
IX-X сыныптарда –2,5 –3 сағат.
Сонымен қатар, оқушылардың
сенбі және жексенбі күндері бос
болуы үшін дүйсенбіге тапсырма берілмейді.
Үй тапсырмалары мұғалімнің қатысынсыз
орындалатын болғаннан кейін, олар
ата–аналармен тығыз қарым–
Ол үшін әрбір оқушының
үйлерінде тұрақты жұмыс
Үй тапсырмасын орындар алдында оқушы бір мезгіл таза ауаға шығып демалып, дер кезінде тамақтанып, тынығып және уақытылы ұйықтап тұрса баланың оқу жұмысын жақсы ұйымдастыруға тигізер әсері мол.
Оқушылардың өзіндік жұмыстары.
Оқушылардың оқу жұмысын сәтті ұйымдастыруда оның өзіндік жұмыстарының маңызы ерекше.
Бүгінгі таңда оқушылардың
үзіліссіз білім алу
Оқушылардың таным белсенділігі –оқуға қажетті білім мен дағдыны меңгеру және оларды өмірде, практикада пайдалана білуге, үйренуге оқушының істейтін саналы әрекеті.
Өзіндік жұмысты ұйымдастырудың шарттары мыналарыыыы.
мұғалімнің нақты тапсырмалар (нұсқаулар) беруі;
жұмысты орындаудың және аяқтаудың уақытын белгілеуі;
мұғалімнің басқаруымен
оқушылардың дербестігінің
оған әсер ететін мотивтер т.б.
Оқушылардың өзіндік жұмысы
міндетті түрде мұғалімнің басшылығын,
сонымен қатар оқушылардың
Алдынғы қатарлы мектептердің
іс тәжірибелеріне көңіл бөлсек, оқушылардың
өзіндік жұмыстарының сан алуан
түрі бар екенін байқаймыз. Мәселен,
оқушылардың сабақ үстінде
Репродуктивтік типтегі өзіндік жұмыстарын оқушылар өздерінің меңгерген білімдеріне сүйене отырып орындайды. Шғармашылық (творчестволық) типтегі өзіндік жұмыстарын орындауда оқушылар өзінің болжау, топшылау, түрлі құбылыстардың арасындағы байланыстарды салыстыра білу қабілетіне сүйене отырып, ой қорытындысын жасап жаңа шешім табады, дәрежеде оқушылардың бейімділігін айқындап береді.
Оқушылардың үй жұмыстары мен оқу материалын қайталау кезіндегі өздігінен істейтін жұмыстарының да маңызы ерекше. Бұған қоса көрнекі құралдарын (карточкалар, схемалар, чертеждар, оқу карталары т.б.) пайдалана отырып өзіндік жұмыстарын ұйымдастырудың да пайдасы зор.
Мұғалім оқушылардың өзіндік
жұмыстарын дұрыс ұйымдастыру үшін,
алдымен, олардың өзіндік әрекеттерінің
негізгі психологиялық
Оқушылардың өзіндік әрекетіне тән ерекшеліктері мыналар:
оқушының алдын ала өз әрекетінің жалпы және нақты мақсаты мен міндеттерін анықтау;