Тарихты оқыту әдістемесі

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 25 Декабря 2013 в 11:07, лекция

Краткое описание

Ал қазіргі күнде мектепте тарихты оқыту жайындағы көзқарас өзгертумен сипатталады. Оны өзгертудегі басты бағыттар мыналар:
- Тарихи білімнің нәтижеге бағдарлануы;
- оқушының дайын білімді енжар алушыдан білімдегі процесстің белсенді субъектісіне айналуын талап ететін білімдік моделді қалыптастыруға бағытталуы;
- мектепте үзіліссіз білім беру жүйесінде тарих пәнінің білімдік,
танымдық және тәрбиелік рөлін күшейту;

Прикрепленные файлы: 1 файл

тарихты оқыту әдістемесі.doc

— 1.72 Мб (Скачать документ)

2. Жұмыс  істеу тәсілдері:

а/ бейнелеу көрнекілік құрамымен.

б/ шартты-графикалық

в/ сынып ерекшелігі бойынша жұмыс  ерекшелігі.

 

Бекіту сұрақтары:

1. Көрнекілік оқыту әдісінқалайтүсінесің?

2.Көрнекі құралдарды таңдаудағы ғылыми-әдістемелік жолы туралы небілдіңіз?

3.Көрнекі  құралдармен тарих сабақтарында  жұмыс істеу тәсілдерінатап беріңіз?

 

Әдебиет:

1. Шаймерденова  К.Ш. Қазіргі сабақ және өзекті  мәселелері. А., 1990

2.С. Тайшығанова,Қазіргі  сабақ қандай болу керек? //№5.2008 Қазақстан тарихы әдістемелік журнал.15-18 б.

3.Ковжасарова  М.Р., Нурмухаметов Н.Н. Аульбекова  Г.Д.Технологизация учебного процесса: казахстанский опыт.- Алматы: Изд.  «Зият-Пресс», 2005.-224 с.

 

№10ДәрісТақырып: Тарих сабақтарында баспа текстермен оқыту жұмысынын тәсілдері.

Негізгі түсініктер: Оқулық текстермен жұмыс, баспа текстермен жұмыс, тезис және конспект құру.

Мақсаты: Студенттерге тарих сабақтарында баспа текстермен жұмыс істеудің қажеттігін түсіндіру.

 

Жоспар:

1. Оқушылардың өз бетімен оқулық текстерімен жұмыс істеуін талап ету, және тарихты оқыту процесснде оның маңызы.

2. Оқулық текстермен жұмыс істеу  тәсілдері: 

а/ негізгі көрсету.

б/ жоспар көрсету

в/ тезис және конспект құру және басқа  тәсілдер.

3. Тарихи документтер түрлері.  Тарихты оқытудағы құжаттардың  маңызы.

4. Құжаттармен жұмыс істеуді  талап ету.

 

Бекіту сұрақтары:

1. Оқушылардың өз бетімен оқулық текстерімен жұмыс істеуін талап ету,

2. Оқыту процессінде оқулық текстерімен  жұмыс істеудің маңызы қандай?

3. Оқулық текстермен жұмыс істеу  тәсілдерін атап беріңіз?

4. Тарихи документтер түрлерінатап  беріңіз?

5. Тарихты оқытудағы құжаттардың маңызы қандай?

6. Құжаттармен жұмыс істеуді  қалай талап етуге болады?

 

Әдебиет:

1. Шаймерденова К.Ш. Қазіргі сабақ  және өзекті мәселелері. А., 1990

2. Тұрлдығұлов Т. Тарих сабағын  жетілдіру жолдары. А., 1984

3. Сарсекеев Б.С. «Задания для самостаятельной работы учашихся по истории Казахстана», Алматы, 1991.

 

№11 дәріс Тақырып: Қазақстан тарихы мен қазақ әдебиетінің байланыстыра оқытуды жетілдірудің ғылыми әдістемелік жолдары.

Негізгі түсініктер: Пән аралық байланыс,ғылыми байланыс.

Мақсаты: Оқушының кітап оқуға құмалығын арттырудың бір тәсілін пайдалану. Оларды сабақ барысында қызықтыра білу.

 

Жоспар:

1. Қазақстан тарихы сабағында көркем әдебиетті пайдалану.

2. Көркем шығармашылық арқылы  сабақ  үстінде оқушылардың  өзіндік жұмысын ұйымдастыру.

 

Бекіту сұрақтары:

1. Қазақстан тарихы сабағында көркем әдебиетті пайдаланудың тәсілдері қандай?

2. Көркем әдебиеттің оқушылар  үшін тарих сабағында пайдаланудың  маңызы неде?

3. Тақырыпқа байланысты көркем әдебиетті таңдауға мысал келтір?

 

Әдебиет: 

1. Шаймерденова К.Ш. Қазіргі сабақ  және өзекті мәселелері. А., 1990

2. Тұрлдығұлов Т. Тарих сабағын  жетілдіру жолдары. А., 1984

3. Құсайынов Р. «Туған өлке – туған қазына», Қазақстан мектебі.// 1991 №6.

 

№12ДәрісТақырып: Тарих және қоғамдық пәндерді оқыту әдістемесі.

Негізгі түсініктер: Дәріс-сабақ, Семинар сабағы, Реферат.

Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей алу дағдыларын қолдану арқылы білім сапасын арттыруға үйрету.

 

Жоспар:

1. Дәріс-сабақ оқытудағы ең негізгі үрдіс.

2. Семинар сабағы. Оны өткізу жолдары.

3. Реферат- оқушының ізденіп  жазған шығармашылығы.

 

Бекіту сұрақтары:

1. Дәріс-сабақ оқытудағы қандай әдіс болып табылады?

2. Семинар  сабағы қандай сабақ түрі ?

3. Семинар  сабағын өткізудің тәсілдері  қандай?

4. Реферат  жазу, оған қойылатын талаптар туралы небілесіз?

 

Әдебиет:

1.С. Тайшығанова,  Қазіргі сабақ қандай болу  керек? //№ 5.2008 Қазақстан тарихы  әдістемелік журнал. 15-18 б.

2.Т. Хазіретәлі  Жоғарғы сыныптардағы оқу сабақтары  //№3.2007 Қазақстан тарихы әдістемелік  журнал.

 

№13Дәріс Тақырып: Қоғамдық пәндер сабақтарындағы патриоттық тәрбие.

Негізгі түсініктер: ұлтжандылық, отаншылдық, ертеңгі маман,

 Мақсаты:Қазақстандық отаншылдыққа,ұлтжандылыққа ,елжандылыққа тәрбиелеу. Қазақстандағы барлық халықттарды достық қатынасқа тәрбиелеу.

 

Жоспар:

                1. Бүгінгі оқушы ертеңгі маман

                2. Жастар- қоғамның болашақ құрылысшылары

 

Бекіту сұрақтары:

1.Бүгінгі оқушы ертеңгі маман дегенді қалай түсінесің?

2.Ел боламын десең бесігіңді  түзе дегенді қалай түсінесің?

3.Жастар жөніндегі еліміздің саяси ұстанымы қандай?

 4.Балапан ұяда некөрсе ұшқанда соны іледі деген халықымыздың аталы сөзінің мектеп-тегі бала тәрбиесіне қатысы бар ма?

 

Әдебиет:

1.Е.Қайкенов.Қоғамдық пәндер сабақтарындағы  патриоттық тәрбие.// № 2.2007 Қазақстан тарихы әдістемелік журнал. 13-19 б.

2.Толеубаева К. М. Отаншылдық  рухы әлсіремесін десек.//Қазақ тарихы, Алматы, 1998.

3.Ө.И.Исенов .Тарихи жыр-дасатандардағы  ұлттық мұраттар //басылым Қостанай мемлекеттік педагогикалық институтының жаршысы. //Қостанай, 2006. Қаңтар №1(3). 109-112 бб

 

№14Дәріс Тақырып: Тарихты оқыту процессіндегі білімді бағалау мен баға беру жүйесі.

Негізгі түсініктер: Білімді бағалау формалары, бағалау жүйесі,бағалау тәсілдері

Мақсаты: Оқушылар білімін бағалау мен баға беру жүйесіне мінездеме беру. Оқушылардың білімін тексеру мен бағалаудың әдістері мен танысу.

 

Жоспар:

1. Білімді тексеру мен бағалау жүйесінің мақсаты мен мағынасы.

2. Тексеру мен бағалау тәсілдері. 

3. Білімді тексеру барысындағы  сұрақтар мен тапсырмаларға мінездеме.

4. Білімді бағалау формалары.

 

Бекіту сұрақтары:

1. Білімді тексеру мен бағалау жүйесінің мақсаты неде?

2.Баға үшін оқыма білім үшін  оқыны қалайтүсінесіз?

3. Тексеру мен бағалау тәсілдерітуралы  некайтасыз?

4. Білімді тексеру барысындағы  сұрақтар мен тапсырмаларға мінездеме.

5. Білімді бағалау формалары  қандай?

 

Әдебиет:

1. Шаймерденова К.Ш. Қазіргі сабақ  және өзекті мәселелері. А., 1990

2. Тұрлдығұлов Т. Тарих сабағын  жетілдіру жолдары. А., 1984

3. Құсайынов Р. «Туған өлке – туған қазына», Қазақстан мектебі.// 1991 №6.

 

№15 Дәріс Тақырып: Тарих пен қоғамдық ғалымдар пәндерін мұғалімінін жоспарлау моделі.

Негізгі түсініктер: дамыту функциясы, тәрбиелік функциясы, педагогикалық білім.

Мақсаты: Студенттерге тарих пен қоғамдық ғылымдар мұғалімінің жоспарланған моде-лін көрсету. Мұғалім қызметінің оқытылатын, дамытатын, тәрбиелік пен ұйымдастыру-шылық функцияларды ашып көрсету.

 

Жоспар:

  1. Педагогикалық қызметінде тарих мұғалімінің атқаратын функциясы.

  2. Қоғамтану мен тарих мұғалімінің  дамыту функциясы.

  3. Қоғамтану мен тарихты  оқып үйренудің тәрбиелік функциясы.

  4. Ұйымдастырушылық- педагогикалық білімдері мен іскерліктері.

 

Бекіту сұрақтары:

1. Педагогикалық қызметінде тарих мұғалімінің атқаратын функциясын атап берсеңіз?

2. Қоғамтану мен тарих мұғалімінің дамыту функциясын қалай түсінеміз?

3. Қоғамтану мен тарихты оқытып  үйретудің тәрбиелік функциясы  қандай?

4. Тарих пәні мұғалімінің ұйымдастырушылық- педагогикалық қабылеті қандай  болу керек деп ойлайсыңдар?

5.Тарих пәні мұғалімінің оқытудағы  іскерліктері дегенді қалай түсінеміз?

 

Әдебиет:

1.С. Тайшығанова,Қазіргі сабақ  қандай болу керек? //№5.2008 Қазақстан  тарихы әдістемелік журнал.15-18 б.

2.С. Тайшығанова,Қазіргі сабақ  қандай болу керек? //№5.2008 Қазақстан  тарихы әдістемелік журнал.15-18 б.

3. Толеубаева К.Т. Тарих факультетінің  жоғарғы курс студентінің оқу  тәрбиелік практикасын өткізу  және ұйымдастыру. Әдістемелік  талқылама.// Алматы, 1997.

4.Р.Б.Бекмағамбетова., Ө.И.Исенов .Студенттерді отан сүйгіштікке тәрбиелеуде тарихи-географиялық танымдық ойын технологиясын қолдану жолдары //Академик Зұлқарнай   Алдамжардың туғанына 70 жыл толуына арналған Халықаралық ғылыми – тәжірбиелік конференциясының материялдары.//Қостанай әлеуметтік-техникалық университеті ғылыми хабаршысы. №4 желтоқсан. 2007. 20-26 бб.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тарихты оқыту әдістемесі пәнінің семинар сабақтарының тақырыптық жоспары.

/ Күндүзгі оқу бөлім /

 

Тақырыптар

Семинар

сағаты

Апта

1

Жалпы тарих әдістеме курсынын пәні мен мақсаты  

1

1 апта

2

Оқу процессінде тарихи білімді қолдану.

1

2апта

3

Тарихи көріністі қалыптастыру.

1

3 апта

4

Тарихи термин; түсініктермен жұмыс  жасау.

1

4 апта

5

Әдіс және оқыту әдістемесі.

1

5 апта

6

Көрнектілерді қолдану әдістеріне қойылатын талаптар

1

6 апта

7

Тарих сабағында баспа мәтіндерін қолдану әдісі

1

7 апта

8

Мақсат қою технологиясы.

1

8 апта

9

Тарих сабағы және оған қойылатын  талаптар

1

9 апта

10

Білім тексеру жүйесі және оқушылардың білімін бағалау.

2

10-11 апта

11

Тарих сабағынан тыс жұмыстар.

1

12 апта

12

Тарих мұғалімі

1

13 апта

13

Қоғамдық пәндер сабақтарындағы патриоттық тәрбие.

1

14 апта

14

Сабақты талдау

1

15 апта

 

Барлығы

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тарихты оқыту әдістемесі пәнінің семинар сабақтарының тақырыптық жоспары.

 

Семинар №1 Тақырып: Жалпы тарих әдістеме курсынын пәні мен мақсаты  

Негізгі түсініктер:   әдістеме, оқыту құралдары, оқыту әдісі.

Мақсаты: Тарихты оқыту әдістемесін педагогикалық ғылым ретінде түсіндіру әдістеменің негізгі мақсаттары мен функцияларын көрсету.

 

Жоспары:

                 1.Тарихты оқыту әдісінің пайда болуы мен қалыптасуы.

                  2. Тарихты оқыту әдісінің ғылым  ретінде мақсаты, пәні және  функциясы. 

 

Әдебиет:

1.Т. Тұрлығұл. Мектепте Қазақстан  тарихын оқыту теориясы мен  әдістемесі. Алматы, 2003.– 256 бет.

      2.Шаймерденова К.Ш.«Қазіргі сабақ және өзекті мәселелер», Алматы,1990

 

Әдістемелік нұсқаулар: Бірінші мәселе бойынша,  Қазақстан тарихын оқыту процесінің ғылыми зерттеу әдістері. Тарихты оқыту әдістемесінің ғылыми негізінде теориялық және әдістемелік зерттеулерді енгізуде әдіскер - тарихшылардың қосқан үлесітеріне тоқталу керек. Тарихты оқыту әдісінің пайда болуы мен қалыптасуы оның кезеңдеріне тоқталу керек. Екінші мәселе бойынша, ТОӘ курсының пайда болуы мен осы пәннің міндеті мен мақсаты. Қазақстан  тарихын оқыту әдістемесі курсының құрылымын анықтап беру мен қатар пәнің білімдік атқаратын функциясына тоқталып өту қажет.

 

Жеке тапсырмалар:

1. Педагогикалық білімге сүйене отырып оқыту процесінің сатыларын анықтау.

2. «Революцияға дейінгі мектептерде  оқыту әдісі» тақырыбы бойынша баяндама жазу.

3. Оқыту әдісінің қалыптасу сатыларын  анықтау.

 

Әдебиет:

1. Тұрлығулов Т. Тарих сабағын  жетілдіру жолдары А., 1984

2. Ковжасарова М.Р., Нурмухаметов  Н.Н. Аульбекова Г.Д.Технологизация  учебного процесса:  казахстанский опыт.- Алматы: Изд. «Зият-Пресс», 2005.-224с.

 

Семинар № 2 Тақырып : Оқу  процессінде тарихи білімді қолдану.

Мақсаты : Тарихи білімді қолдану; жүйелі түрде оқушыларға түсіндіру.

 

Жоспар :

      1. Тарихи фактілер  арқылы тарихты оқыту

      2. Тарихи фактілердің мазмұны бойынша сабақта қолдану

      3. Тарихи материалды  құрастыру.

 

Әдістемелік нұсқаулар: Бірінші мәселе бойынша,тарихи фактілер арқылы тарихты оқытуәдістері мен тәсілдерінің жолдарына тоқталу керек. Екінші мәселе бойынша, тарихи фактілердің мазмұны бойынша сабақта қолданудың тәсілдерін қалай пайдалануға болатынына мысалдар келтіру қажет. Үшінші мәселе бойынша, тарихи материалды құрастыру жолдарының тәсілдері бойынша әдіскер – тарихшылардың тәжірибелеріне сүйену арқылы тиімді әдіс жолдарын қалай таңдауға болатындығы туралы нақты дәлелдер келтіре кеткен жөн.

Информация о работе Тарихты оқыту әдістемесі