Автор работы: Пользователь скрыл имя, 25 Декабря 2013 в 11:07, лекция
Ал қазіргі күнде мектепте тарихты оқыту жайындағы көзқарас өзгертумен сипатталады. Оны өзгертудегі басты бағыттар мыналар:
- Тарихи білімнің нәтижеге бағдарлануы;
- оқушының дайын білімді енжар алушыдан білімдегі процесстің белсенді субъектісіне айналуын талап ететін білімдік моделді қалыптастыруға бағытталуы;
- мектепте үзіліссіз білім беру жүйесінде тарих пәнінің білімдік,
танымдық және тәрбиелік рөлін күшейту;
10. Тест сұрақтарын құрастыру.
11. Тарих сабақтарында, тарихи анықтамалардың ролі, қолдану жүйесі.
12. Сабақтың мақсаттары (3 бағыт). Мақсат қою талаптары.
13. Тарих пәнінін мұғалімі және оған қойылатын талаптар.
14. Ежелгі тарихта, әлеуметтік топтардың арасындағы қатынастарды анықтауына тапсырмалар құрастыру.
15. Тарихи құжаттар және олармен жұмыс жасау жүйесі.
16. Тарихи білімнің ролі. Тарихи
білімнің компоненттері (
17. Тарих сабағында кеңесудің ролі. Кеңесудің түрлері.
18. Тарих сабағында сұрақ пен тапсырмаларды қолдану жүйесі.
19. Оқушылардың оқытуда дамыту тапсырмаларының ролі.
20. Тарих сабақтарында әдеби
шығармаларды қолдану түрлері,
әдеби шығармалардың –
21. Тарихи тұлғаның мінездемесін беру.
22. Тарих сабақтарының түрі мен типтері.
23. Тарихты оқытуда ауызша сөздік ролі.
24. Тарихи фактілер және олармен сабақта қолдану жүйесі.
25. Қазіргі кездегі тарих
26. Сабақтың бірінші этапын
27. Оқушылардың біліктілігіне мінездеме беру.
28. Тарих оқулығының жұмыс жасау жүйесі, талаптары.
29. Сабақта сараптамалық жұмыс жасау. Сараптамалық түрлері.
30. Хронологиялық, синхрондық
31. Дәстүрден тыс сабақтардың анықтамасы, түрлері, т.б.
32 Оқушылардың білімін тексеруде қойылатын талаптар (сұрақтар мен тапсырмалардың түрі).
33. Оқыту процессіндегі
34. Сабақта қолданатын кесте түрлері; кестенің анықтамасы.
35. Сабақ барысында тарихи
36.«Білім туралы»ҚР заңы.
37.Модуль технологиясымен
38. ТОӘ курсының мақсаты мен міндеті.
39. Тарихи білімнің қазіргі
40. Негізгі ТОӘ курсының
41. Қазіргі тарих оқулығына
42.ТОӘ курсының қалыптасуы
43. ТОӘ ғылым ретінде атқару міндеті, мақсаты
44. Мектептік тарихи білімінің қалыптасуы және даму
45. ҚР қазіргі таңдағы білім жүйесі мен структурасы.
46.Терминалогиялық сөздіктер
48. Тарихи түсініктер. Оқулықтағы
материалдан түсініктерді
49.Мектептік тарих
50.Оқыту дың оқулықтағы ролі, оқулыққа қойылған талаптар.
51. Оқулықтың мазмұнына сараптама беру.
52. Қазақстанның ХХ-ХХІ ғ. басындағы оқу жүйесі
53.Қазақстан тарихы курсы
54.Тарихи білімнің структурасы
55. Тарихтағы фактілердің ролі
56. Тарихи білімді
57.Оқушылардың тарихи процесс
заңдылықтарын ұғынуын
58. Тарихи көріністердің түрлері
мен оның тарихи білімді
59. Тарихи көріністерді қалыптастыру әдісі
60. Тарихи кезең, тарихи оқиғалар
жөніндегі көріністерге
11. Негізгі және қосымша әдебиеттер тізімі:
Негізгі:
1.М. Қозыбаев, т.б. Қазақстан тарихы.
9 сынып. Алматы «Мектеп»2005,-
2. Т. Тұрлығұл. Мектепте Қазақстан тарихын оқыту теориясы мен әдістемесі. Алматы, 2003.– 256 бет.
3.Тұрлығұлов Т. «Тарих
4. Шаймерденова
К.Ш.«Қазіргі сабақ және
5. Ысқақов.Ә. «Пысықтауды
6. Ақназаров Б.С. Методическая
разработка к практическим и
лабороторным занятиям по
7. Аманжалов Қ. «Қазақ ССР
тарихын оқытуда көркем
8. Әмірханов С. Негізгі ұғымдар қалыптастыру, //«Қазақстан мектебі», 1987 ж. № 1
9. Қасымбаев Ж.К. «Тарихты
10. Қасымбаев Ж.К. Қазақстан
Қосымша:
11. Құсайынов Р. «Туған өлке – туған қазына», Қазақстан мектебі.// 1991 №6.
12. Толеубаева К.Т. Тарих
13. Сарсекеев Б.С. «Задания для
самостаятельной работы
14. Толеубаева К. М. Отаншылдық
рухы әлсіремесін десек.//
15. Толеубаева К. М. 10-11 сыныптар үшін тәрбие сағаттарын өткізу, «Қазақ тарихы», Алматы, 1998. №3.
17.А.А. Бейсенбаева.
18.А.А. Бейсенбаева. Мектептегі оқу тәрбие процесіндегі пән аралық байланыс. Алматы, 1991,-16 бет.
19.Н.А. Оразақынова. Пәнаралық байланыс оқу- тәрбие жұмысын жетлдірудің бір жолы. Кандидаттық диссертация. Алматы,1993.
20.Ж.Қасымбаев. Қазақстан
22.Г. Шолпанқұлова. Пәнаралық байланыс
негізінде оқыту тиімділігі.//
23.Г. Шолпанқұлова. Педагогика ғылымында пәнаралық байланыс дамуының теориялық негізі.// Ұлт тағылымы. 2005,№3,102-106 бет.
24.Е. Әуелбеков. Пәнаралық
25.І.Есенберлин. Көшпенділер. Алматы «Атамұра»,2003.
26.Р.Б.Бекмағамбетова., Ө.И.Исенов .Студенттерді отан сүйгіштікке тәрбиелеуде тарихи-географиялық танымдық ойын технологиясын қолдану жолдары //Академик Зұлқарнай Алдамжардың туғанына 70 жыл толуына арналған Халықаралық ғылыми – тәжірбиелік конференциясының материялдары.//Қостанай әлеуметтік-техникалық университеті ғылыми хабаршысы. №4 желтоқсан. 2007. 20-26 бб.
27.Ө.И.Исенов .Тарихи жыр-дасатандардағы ұлттық мұраттар //басылым Қостанай мемлекеттік педагогикалық институтының жаршысы. //Қостанай, 2006. Қаңтар №1(3). 109-112 бб
28.Ө.И.Исенов . Мектепте
тарих сабағын оқытуда
« Білім беру жүйесінде мамандарды даярлау сапасын көтеру жолдары » Ыбырай Алтынсариннің педагогикалық оқылымдары туралы материалдары. Қостанай ,2008 ж. 2 ақпан. 34-39 бб.
29.Ө.И.Исенов .Академик М.Қозыбаевтың ғылыми еңбектеріндегі тарих пен тағдыр, қоғам ұлт мәселелері /50-80 жылдары/.//"М. Қозыбаев және Қазақстанның тарихи ғылымы" атты сұқбат материалдарының жинағы. А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ. Қостанай 2002. 29-33 бб.
30.Ө.И.Исенов .Орыс патшасының қазақтарды "сауаттандыру қамқорлығы" саясатының тарихи мәні (XVIII ғ. II жартысы). //Материалы республиканской научно-практической конференции. "Творческое наследие Ахмета Байтурсынова и современность" посвященная 130 летию со дня рождения А.
31.Ө.И.Исенов .Оқыту жүйесіндегі тестілік бақылау және тест құрастыруға қойылатын талаптар «Білім беру жүйесінде мамандарды даярлау сапасын көтеру жолдары » //Ыбырай Алтынсариннің педагогикалық оқылымдары туралы материалдары. Қостанай ,2008 ж. 2 ақпан. 34-39 бб.
32. Ковжасарова М.Р., Нурмухаметов
Н.Н. Аульбекова Г.Д.
32.С. Тайшығанова,Қазіргі
33.Т. Хазіретәлі Жоғарғы
34.Е.Қайкенов. Қоғамдық пәндер
12. К у р с т ы ң с а я с а т ы :
Елбасының
жыл сайынғы жолдауларында
Еліміздегі балабақшалардан бастап, орта білім беретін оқу орындарына дейін жас ұрпақтың бойында ұлттық дүниетаным мен діл мәйегін сіңіріп, оларды нағыз отаншылдық рухта тәрбиелеп өсіруге қажетті осы заманғы оқу құралдары мен технологиялардың жетістігін пайдалана білу шеберлігіне дағдылану.Бүгінгі қоғамның сұранысына орай, білім мазмұнын қалыптастырып игеру. Білім беру жүйесін дамыту мен оның техникалық жетістіктерін меңгере білумен кәсіби шеберлік дағдыларын нығайтуға ерекше көңіл бөліну.
- Отандық тарихты оқыту әдістемесінің ғылым ретіндегі мазмұнын, оның гуманитарлық білім жүйесіндегі орнын тану;
- Тарихи ойлау мен тұжырым жасап&nbs