Мектептегі дене шынықтыру жөніндегі негізгі құжат-оқу бағдарламасы

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 04 Марта 2014 в 08:43, курсовая работа

Краткое описание

Мектепте дене шынықтыру жөніндегі оқу жұмысын өткізу әр сынып бойынша бекітілген оқу бағдарламасы арқылы жүргізіледі. Бағдарлама мемлекеттік құжат болып табылады. Мектеп әкімшілігі, мұғалімдер тарапынан бағдарламаны өз еркімен өзгертуге рұқсат етілмейді. Барлық оқу бағдарламалары оқушыларды еңбекке, отанды қорғау кешені негізінде даярланған.
Бастауыш сынып оқушыларына арналған оқу бағдарламалары балалардың мектеп жасына дейінгі тәжірибедегі бағдарламаның жалғасы, сондай-ақ оқушыларды жоғары сыныптарға даярлаудағы қажетті кезеңдердің бірі болып табылады.

Содержание

1. Кіріспе бөлім
1.1. Мектептегі дене шынықтыру жөніндегі
негізгі құжат-оқу бағдарламысы 3-7 бет

2. Негізгі бөлім
2.1. Бастауыш сыныптардағы дене шынықтыру сабағы 7-23 бет
2.2. Сабақты ұйымдастыру және өткізу әдіс-тәсілдері 23-27 бет
2.3. Бастауыш сыныптардағы дене шынықтыру жөніндегі жұмыстарды
жоспарлау мен есепке алу 27-31 бет

3. Қорытында бөлім
3.1. Практикалық іс-тәжірибеден 31-34 бет

Қолданылған әдебиеттер 35 бет

Прикрепленные файлы: 1 файл

Бастауыш сыныптардағы дене шынықтыру сабағы.doc

— 174.50 Кб (Скачать документ)

    б) мектепте мүмкіндік  болмаған жағдайдағы жаттығулар  жөніндегі білімдерін тереңдету, дағдыландыру;

    в) оқушылардың жүйелі  түрде дене тәрбиесі мен спорт  жөнінде қызығушылығын арттыру.

    Оқушылардың жазғы демалыс  лагерінің жұмыс жоспарына міндетті  түрде ертеңгілік гимнастика, топтармен  өткізілетін ойын түрлері, жеңіл  атлетика, жүзу жаттығулары, оқушылардың спорт мекемесі – серуендеу, саяхаттар, лагердің ашылуы және жабылуы жөніндегі іс-шаралар жоспарланады.

    Жаттығуды өткізу барысында  балалардың дұрыс дем алып, дем  шығаруына ерекше көңіл бөлінеді. Топтардағы сабақ түрлері, ойындар, гимнастикалық жаттығулар түрлері, жеңіл атлетика және жүзу аптасына 3-4 рет өткізіледі. Жетекшілікті топ басшылары және дене тәрбиесі пәнінің нұсқаушысы жүргізеді.

    1-2-сынып оқушыларымен  ұзақтығы 1,5-2 сағаттық серуендер  өткізіледі. Мақсаты – қоршаған  ортамен, табиғаттың таңғажайып  құбылыстарымен таныстыру, тауларды  бақылау. Серуенді топ жетекшілері, тәрбиешілер өткізеді. Серуен барысында  балалармен ән айту, ойын ойнау, әр түрлі қызықты әңгімелер тыңдау қарастырылады.

    3-сынып оқушыларымен  серуеннен басқа 3-4 сағатқа саяхатқа  шығу ұйымдастырылады. Саяхатқа  шығу барысында жоғарыда аталғандардан  басқа әр түрлі заттардың жиынтығын  жинау, сонымен қатар тұрған орынға байланысты ойындар өткізу қарастырылады.

    Саяхатқа шығар алдында  жетекші саяхатқа қатысушылармен бірнеше сабақ өткізеді, оқушылардың міндеттерімен таныстырады. Саяхатқа шығушылардың саны 20-25 адамнан тұрады, топ жетекшісі, тәрбиеші, дене тәрбиесі пәнінің жетекшісі, дәрігер және миірбике қатысады.

 

  • 3.1 Практикалық іс-тәжірибеден
  •  

    Денешынықтыру сабағын өткізу жолдары атты курстық жұмысын қорытындылай келе өзім зеттей отырып берілген мақсатымды жүзеге асырдым деп ойлаймын.

    Денешынықтыруды өткізу жолдарын оқушыларға көрсете білдім. Келешек ұрпақтың тәрбиесі мықты, батыл, дені сау болып өсуі үшін, осы денешынықтырудың маңызы зор. Сондықтан қазіргі заман талабына сай денешынықтырудың сан–қилы жолдармен өткізілуі тиіс. Практика барысында мынандай сабақ өткіздім.

     

     

     

     

    Дене шынықтыру сабағының жоспары

    Сынып: 4 «б»

    Өткізілетін мерзімі:   ________________   200 __ ж.

    Сабақтың тақырыбы: «Көңілді старт»

    Сабақтың мақсаты:

    1. Оқыту: Тақырыпты түсіндіру.
    2. Дамыту: үйренген дағдыларын жетілдіру, жылдамдығын, шапшаңдығын дамыту. Оқушылардың денсаулықтарын нығайту.
    3. Тәрбие: спротты сүйюге үйрету.

     

    Сабақ            бөлімі

                        Сабақтың мазмұны

    Мөлшері

    Методикалық

          нұсқау

    Ұйымдас-тыру кезеңі

    Сапқа тұрғызу. Сәлемдесу. Ұйымдастыру.

    Қатардағы жаттығулар.

      2 мин.

    Форма тексеру.Жат-тығуларды дұрыс жасауын қадағалау

    Дайындық

       кезеңі

    Жүрудің түрлері:

    а) аяқтың ұшымен

    ә) өкшемен

    б) жартылай отырып

     

    Жүгірудің түрлері:

    а) баяулап жүгіру

    ә) оң жақпен секіріп жүгіру

    б) сол жақпен секіріп жүгіру

    в) аяқты алдыға, артқа сермеп жүгіру

     

    Жалпы дамыту жаттығулары

    1) 1-4 мойынды оң жаққа  айналдыру 

        5-8 мойынды сол  жаққа айналдыру

    2) 1-4 оңға қарай майыс 

        5-8 солға қарай  майыс

    3) 1-қолды жоғары көтер, 2-қол алдыға отыр, 3-қол жоғары, 4-отыр

    4)  1-4 белді  айналдыр оңға  

         5-8 белді  айналдыр  солға

    5) жерге отыр, 1-2 сол аяққа  еңкейіп қолды 

    алға соз,3-4 оң аяққа еңкейтіп қолды алға

    соз  

      5 мин.

    3-4 рет

     

     

     

    3-4 рет

     

     

     

     

     

    5 мин

    4-5 рет

     

    3-4 рет

     

    3-4 рет

     

    5-6 рет 

     

    3-4 рет

     

      Денені 

    дұрыс ұстау

     

     

     Бір қалыпты

     жүгіру

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Қолмен алма

    кезек

     

    Аяқты бірге

    қоя

       Негізгі 

        бөлім

    «Көңілді старт».

      Жарыс басталмас бұрын  оқушыларды екі топқа бөлеміз  де, ат қоямыз. Бірінші топ -«Тұлпар», екінші топ-«Қырандар».

    1-тур: Бұл турда жерде 3 жол сызықтар бар. Екі команданың капиндары бастайды. Мұнда капитандар жерде сызылып тұрған 1-ші сызықты ұстап одан жүгіріп, келесі сызлып тұрған сызыққа алақанын тигізіп, одан қайта 1-ші сызыққа қайта келіп алақанын тигізіп, қайтадан 3-ші сызыққа қолын тигізіп, одан кейін қайта 1-ші сызыққа алақанын тигізіп, қайта алдыға жүгіріп барып қабырғаға алақанын тигізіп қайта артқа жүгіріп келеді, оны келесі ойыншы осы тізбекпен жалғастырады. Ойын команда ойыншылары біткенге дейін жалғаса береді. Соңғы жүгіріп келген ойыншы финишты өткеннен кейін қолын көтереді.

    2-тур: Бұл ойында балалар  доппен жұмыс жасайды. Әр команда  тізбек бойынша тұрады да, аяқтарын  иық деңгейімен қойып тұра  қалады. Әр командаға бір доп  беріледі, жүргізуші «старт» дегенде  адында тұрған ойыншы допты  алып аяқтарының астынан итеріп жібереді, допты артта тұрған ойыншы күтіп алып алдыға жүгіріп келеді де қайта аяқтарының астынан итеріп жібереді. Ойын осы тізбекпен жалғасады. Бұл ойын команда ойыншылары біткенше жалғасады. Алдында тұрған оқушы допты алғасын алдына келіп допты жоғары көтереді. 

    3-тур:Келесі турда бірінші  тұрған ойыншы қабырғаға дейін  сол аяғымен немесе оң аяғымен  секіріп барады, арқа жүгіріп  келіп келесі ойыншының алақанын  соққанда келесі ойыншы осы  тізбекпен жалғастырады. Бұл тур  команда ойыншылары біткенше жалғаса береді. Соңғы келген оқушы қолын көтереді.

    4-тур:Бұл тур 2-ші турдағыдай  орындалады. Мұнда әр команда  тізбек бойынша тұрады. Командаларға 1 доптан беріледі. Жүргізуші «стар»дегенде  алдында тұрған ойыншы допты  жоғарыдан артқа жібереді.Артта тұрған оқушы допты күтіп алып,алдына жүгіріп келіп қайтадан жоғарыдан жібереді. Бұл ойын комада ойыншылары біткенге дейін жалғасады. Соңғы жүгіріп келген ойыншы допты жоғары көтереді.

    5-тур:Доп ойыншылардың  қолдырында қалады. Жүргізуші «старт»  дегенде бірінші тұрған ойыншы допты аяғына қысып алып қабырғаға дейін секіріп барады да, артқа жүгіріп келеді де допты келесі ойыншыға береді. Ойын осы тізбек бойынша жалғаса береді. Соңғы жүгіріп келген ойыншы допты жоғары көтереді.

     

      30 мин

     

      Бекіту

    Сабақтың соңында топты сапқа тұрғызып жарыстың қортындысын шығару. Жақсы қатысқан оқушыларды бағалау.

    «Боссыздар» деп бұйрық беріледі

      3 мин

     

     

    Осы сабақ барысында мен, оқушыларды әр түрлі жаттығулар арқылы ұйымшыл болуға, шапшаңдыққа, бір-бірін сыйлауға тәрбиеледім деп ойлаймын.

    Сергіту сәттерін әр сабақтарда өткізу өте тиімді болып келеді. Әсіресе балаға сергіту сәті таңертең өткізілген жөн. Өйткені балалар шала ұйқымен сабаққа келеді.

    Курстық жұмысты зерттеу барысында өз мақсатыма толық жеттім деп ойлаймын.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Қолданылған әдебиеттер

     

     

    1. Ашмарин Б.А. Теория и методика физического воспитания. – М.:Просвищение , 1990.
    2. Уақбаев Е.Қазақстанда дене тәрбиесі жүйесінің дамуы. – Алматы:
    3. Санат 2000.
    4. Икіманова Г. Саулық пен сымбат. – Алматы: Қайнар, 1991.
    5. Төтенаев Б. Дене тәрбиесі. – Алматы: Мектеп, 1988.
    6. Аманбаев Р.Р., Асарбаев А.Қ. Дене мәдениеті ілімін оқып үйрену жөніндегі әдістік нұсқаулар. – Алматы: Каз ДТМИ, 1991. 41 бет.
    7. Иванов Г., Қарақов А. Дене тәрбиесі. – Алматы: Рауан, 1991.
    8. Выдргин В.М., Гужаловский А.А., Кряж В.Н. Основы теории и методики физической культуры. – М.: Физкультуры и спорт, 1986.
    9. Качашкин В.И. Методы физическоговоспитания. – Москва: Просвещение, 1982.
    10. Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» Заңы. 1997.

     

     

     


    Информация о работе Мектептегі дене шынықтыру жөніндегі негізгі құжат-оқу бағдарламасы