Особливості дитячої творчості

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 18 Декабря 2013 в 13:44, дипломная работа

Краткое описание

У курсовій роботі розглядаються питання розвитку творчих здібностей молодших школярів на уроках праці.

Содержание

ВСТУП.
РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ ПРАЦІ.
1.1 Поняття творчих здібностей і підходи до їх розвитку у психолого-педагогічній літературі.
1.2 Розвиток творчих здібностей молодших школярів у процесі трудового навчання.
РОЗДІЛ 2 ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ВИВЧЕННЯ РОЗВИТОК ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ ПРАЦІ
2.1 Діагностика творчих здібностей.
2.2. Формуючий етап і його результати.
Висновок.
Бібліографія.
Додаток 1.

Прикрепленные файлы: 1 файл

Курсова.doc

— 143.50 Кб (Скачать документ)

Таким чином, правильно  організована праця дає дітям  поглиблені знання про якість і можливості різних матеріалів, сприяє закріпленню  позитивних емоцій, стимулює бажання трудитися і опановувати особливості майстерності, долучає до народного декоративного мистецтва. Отже, є всі підстави розглядати трудове навчання як важливий елемент гармонійного розвитку дітей.

 

 

РОЗДІЛ 2 ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ВИВЧЕННЯ РОЗВИТОК ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ ПРАЦІ

2.1 Діагностика творчих  здібностей 

Метою нашого експерименту є перевірка впливу уроків праці, на розвиток творчих здібностей молодших школярів

В якості експериментальної  бази нами були обрані учні 2А та 2 Б класів школи № 3 г . Біробіджана.

Нам належало виявити  творчі дітей, вміння їх логічно мислити, робити висновки, визначити їх творчі можливості.

Виходячи з цього, були визначені етапи експериментальної  роботи.

У. Констатуючий.

Формуючий

Контрольний

Цілі констатуючого  експерименту:

Визначення рівнів сформованості  та ступеня розвитку творчих здібностей. В експериментальній роботі брали  участь 40 дітей.

При проведенні дослідження  в двох класах були створені однакові умови, що впливають на результати тестування:

зміст тестового матеріалу;

складність питань;

час, що відводиться на відповіді.

В якості критеріїв були обрані наступні: 1. Логічність

2. здатність до саморозвитку 3.творческій потенціал. 

Критерій "саморозвиток ^ на основі трьох рівнів: активний розвиток, відсутність сформованої системи саморозвитку і зупинилося розвиток. Критерій" творчий потенціал "на основі трьох рівнів: творчий потенціал значний, нормальний творчий потенціал і невеликий творчий потенціал.

Питання визначають межі допитливості, віру в себе; сталість; амбіційність; "слухову" пам'ять; "зорову" пам'ять; прагнення бути, незалежним; здатність абстрагуватися, ступінь зосередженості.

Ці здібності і складають  основу творчого потенціалу.

В основному увага  приділяється логічним методам вирішення творчих завдань. Разом з тим, магічними (інтуїтивним) відводиться незначне місце. Якщо всі відомі методи рішення творчих завдань розділити за ознакою домінування логічних чи, навпаки, евристичних процедур та відповідних їм правил діяльності, то можна виділити дві великі групи методів:

Логічні методи, в яких переважають логічні правила  аналізу, порівняння, узагальнення, класифікації, індукції, дедукції і т.д.;

Евристичні методи рішення  творчих завдань. При цьому метод  представляється у вигляді системи правил, тобто описи того, як потрібно діяти і що потрібно робити в процесі вирішення завдань. Евристичні методи рішення творчих завдань - це система принципів і правил, які задають найбільш ймовірні стратегії і тактики діяльності вирішального, що стимулюють його інтуїтивне мислення в процесі навчання, генерування нових ідей і, на цій основі, істотно підвищують ефективність вирішення творчих завдань.

На основі цих методів  нами були апробовані наступні тести: Тест "Логічність" (за методикою В. ЛМаріщука). Мета: виявити здатність дитини мислити логічно. Дітям читалися завдання з двома пов'язаними між собою категоричними судженнями й висновок - умовивід (силогізм). Умовиводи частково були дані логічно, а в ряді випадків свідомо неправдиво. Потрібно було визначити, які висновки правильні, а які помилкові.

Після зачитування давалося 30 секунд на обдумування. Оцінки виставлялися за таблицею № 2.1. Результати занесені в таблицю № 2.2

Таблиця № 2.1

Оцінка в  9  8  7  6  5  4   2  1

балах          

кол-во  19  18  17  15  12-14  10-11  8-9  7  6

правильних відповідей          

Таблиця № 2.2.

Результати констатуючого  експерименту з вивчення ступеня 

розвитку логічності.

Оцінка в балах  9  8  7  6  5  4  3  2  1

2 а Клас  2 чол,  4 чол.  4 чол.  8 чол.  2 чол.     

26 Клас  2 чол.  2 чол.  4 чол.  7 чол.  5 чол.     

Аналіз таблиці показав, що логічне мислення розвинене недостатньо. Всього у 4 осіб з 40 воно розвинене на 100%; у решти дітей у тій чи іншій мірі розвиток логічного мислення знаходиться на середньому рівні.

Метою нашого дослідження  крім виявлення логічності, було визначення їх здібностей до творчої діяльності. Для цього був апробований  тест 'Творчий потенціал ".

Школярам було запропоновано  низку питань. Треба було вибрати один із запропонованих варіантів відповідей і поряд з цифрою поставити букву "а '\" б "або" в ". Після відповіді, необхідно було підрахувати суму набраних очок: за відповідь" а "- 3 очки; за відповідь" б " - 1; за відповідь "в" - 2 очки.

Результати підраховувалися наступним чином:

Високий рівень: 49 і більше балів - Творчий потенціал значний. Людина володіє великими творчими можливостями. Якщо їх правильно використовувати, "можна досягти хороших" результатів  у творчій діяльності,

Середній рівень: від 24 до 48 очок - нормальний творчий "потенціал. Людина має тих якостей, які дозволяють займатися творчістю.

Низький рівень: 23 і менше  очок - Творчий потенціал невеликий.

Результати дослідження  рівнів розвитку творчого потенціалу у дітей.

Таблиця № 2.3.

Рівні  2а клас  26 клас

49 і більше очок   13  17 чол,

24 - 48 очок  7  -

23 і менше очок  -  3 чол.

Результати показали, що в основному, у всіх дітей, за винятком 3-х, цілком нормальний творчий потенціал. Вони володіють такими якостями, як допитливість. Вони володіють тими якостями, які дозволяють займатися творчістю. У майбутній діяльності вони можуть проявити себе творчо обдарованими людьми.

Але є проблеми, які  гальмують цей процес. Слід більше працювати їх творчим потенціалом.

Таким чином, молодшим школярам необхідно запропонувати певну методичну програму, яка допоможе їм розвинути свої творчі здібності. Результати експериментальної роботи дозволяють намітити шляхи подальшого дослідження даної проблеми, розробити рекомендації для майбутнього навчання молодших школярів.

2.2. Формуючий етап  і його результати 

Мета даного етапу  зробити сприятливий вплив на розвиток творчих здібностей дітей  у процесі трудової діяльності із застосуванням ігрових технологій.

В якості прикладу наведемо один з уроків повністю.

Даний урок розроблений  на основі рекомендацій М. Ю. Савука.

Тема: «Об'ємна аплікація - виготовлення білого латаття»

урок трудового навчання у 2-му класі 

Мета: формування творчо розвиненої, адаптивної особистості. Освітні  завдання:

дидактичні - освоєння техніки об'ємної аплікації;

виховні - формування комунікативних якостей;

• розвиваючі-формування спостережливості, творчого мислення, розвиток моторики рук.

Дидактичні матеріали  та інструмент: ілюстрації із зображенням  білого латаття, кольоровий папір, ножиці, клей.

Звуковий ряд: Ф. Ліст, «Ноктюрн»; П. Чайковський, «Роздум», «Пісня без слів».

Організація уроку:

При проведенні уроку  клас ділиться по групах (по 4 особи). Кожна  група отримує свій «шматочок  озера» для виконання аплікації (додаток).

Хід уроку 

(Звучить спокійна  музика)

Вчитель: Сьогодні, хлопці, ми вирушимо в невелику подорож по рідній річці яка носить назву ... Біра, Амур (відповіді дітей). Закрийте, діти, очі і уявіть, що ми пливемо  на човні. А навколо вода - блакитна, прозора, так і хочеться руку вниз занурити або плескатися у воді. А десь попереду стрибає риба, шепоче очерет. Висока стіна очеретів змінюється плаваючими округлим листям рослин. Але особливу, незвичайну принадність тихої річковій воді надають великі білі квіти. Нам так і хочеться зірвати цей білосніжний квітка, і наша рука тягнеться до нього. Але ми не зробимо цього, ми пропливемо повз, захоплюючись цією красою.

Відкрийте очі. Хто з  вас здогадався, про яке рослині  йде мова?

Діти: Біла латаття.

Вчитель: Правильно, хлопці. Ця рослина - біле латаття.

(Демонструються ілюстрації.)

Вчитель: Хто з вас, хлопці, бачив в житті ця квітка? (Учні діляться своїми спогадами.)

Вчитель: Хлопці, якщо комусь із вас не довелося його побачити, знайте, що все ще попереду. Ви підросте, станете дорослими і обов'язково зустрінетеся з водяною лілією, так часто називають біле латаття.

Як ви думаєте, хлопці, чому не можна зривати ці рослини?

Діти: Вони загинуть.

Вчитель: Ми можемо вижити лише тоді, коли ми збережемо все  природне оточення. У багатьох регіонах біле латаття стала рідкісною рослиною, зникаючих. Вона занесена до Червоної книги. Що це за книга? Чому вона називається Червоної?

Діти: Це книга небезпеки, тривоги.

Учитель: Отже, хлопці, сьогодні на уроці ми будемо грати в подорож до озера з лататтям.

Прикрасимо наше озеро (додаток) білими лататтям. Подивіться на "плакат (додаток, рис. 2), як називається  цей вид аплікації? Чому?

Діти: Об'ємна. Так як елементи виробу (пелюстки) приклеюються не повністю, а тільки їх частину. Вчитель: Що вам потрібно для роботи? Який тип вирізання можна застосувати для виготовлення листя, пелюсток?

Діти: Кольоровий папір - біла, зелена, жовта, ножиці, клей. Вирізання - симетричне.

Вчитель: Які правила  роботи з ножицями ви знаєте?

Учні: Техніка безпеки.

Учитель: Отже, можна приступати до роботи. (Звучить музика. Діти виконують  обрані варіанти творчості: хто вирізає  лист рослини, а хто - пелюстки квітки.

У середині уроку - фізкультурна пауза під музику.)

Учитель: Діти, вийдіть, будь ласка, з-за парт. Покажіть, як квітка засинає, коли ховається сонце? (Діти сідають навпочіпки, руки вгору в замочок - бутон). А як квітка розпускається? (Діти повільно піднімаються і розводять руки в сторони.)

Підведення підсумків  уроку.

Виставка робіт. Всі  «шматочки озера» з'єднуються в одне ціле.

Яка група виконала роботу швидше, акуратніше, красивіше?

• Хто більше проявив  спостережливості в оформленні серединки  латаття, кольору, розміру?

Вчитель: Ця квітка була любимо в давні часи, люблять його і в наші дні. Багато письменників розповідають про нього у своїх творах, а в народі складають загадки. Ось одна з них: «Чашечки та блюдця не тонуть і не б'ються». (Квітка латаття.)

А учениця нашого класу  прочитає вірш поета Т. Білозьорова  про білу лататті:

Тиша. Лише де-не-де

Скріпнет очеретина,

Спить на рожевій воді

Біле латаття.

Спить і бачить, що не спить. А за зграєю вільної 

Білій качечкою летить

Над водою безбережної!

У наступні уроки праці  і надалі включалися різноманітні ігри, ігровий аспект на уроках був основним, ігри носили творчий характер.

Після проведення формуючого етапу було проведено тестування на виявлення творчого потенціалу дітей, для цього застосовувалися ті ж методи, що і на констатирующем етапі. Результати були занесені в таблицю  № 4

Результати дослідження рівнів розвитку творчого потенціалу у дітей, після проведення формуючого експерименту.

Таблиця № 2.4

Рівні  2а клас  26 клас

49 і більше очок   17  19 чол,

24 - 48 очок  3  1 чол

23 і менше очок  -  

З таблиці видно, який вплив надав формуючий етап на розвиток творчого потенціалу дітей. На низькому рівні розвитку творчих здібностей не залишилося жодної дитини

Таким чином, ми наочно переконалися в тому, що якщо в процесі трудового  навчання вчитель використовує методи на розвиток творчого мислення, вчить дітей нестандартно підходити до вирішення проблеми, то можна розвинути творчі здібності. Творчі здібності не даються від народження і не виникають на порожньому місці. А для їх розвитку потрібні умови. Такі умови ми спробували створити, проводячи експеримент. Звичайно, при проведенні подібної роботи необхідно враховувати контингент дітей, їх рівень розвитку, здоров'я, можливостей.

Необхідно відзначити, що важливу роль тут грає систематичність  і послідовність роботи. Уривчаста, несистематично робота не може привести до позитивного результату. Тільки творчо працюючий вчитель може виховати творчо мислячих учнів.

Отже, трудове навчання сприяють розвитку творчих здібностей учнів. Наша робота велася довго і  планомірно, поступово ускладнюючи. Тому й привела до позитивного результату. А ще й тому, що виконувалися умови формування творчих здібностей: сприятлива обстановка, свобода вибору, захопливість, необмеженість в діях.

 

 

Висновок 

У курсовій роботі були розглянуті питання розвитку творчих здібностей молодших школярів на уроках праці. У процесі дослідження були розглянуті проблеми визначення творчих здібностей і трудове навчання як фактор їх розвитку. На закінчення підведемо підсумки курсової роботи.

Информация о работе Особливості дитячої творчості