Автор работы: Пользователь скрыл имя, 27 Ноября 2013 в 11:37, практическая работа
Мұғалімнің ең басты мақсаты — сабақ мақсаты мен қолданылатын ойынның мақсатын ескере отырып, сабақтар мен сыныптан тыс сабақтарда, оны орынды қолдана білу. Оқушылар мен мұғалімнің ойынға ынтасы болған жағдайда ғана, ойын жүруі мүмкін. Ешқандай ойынды формалды ойнауға болмайды. Әрбір дидактикалық ойынға, бір жағынан дидактикалық есептерді шешу тән, мысалы: затқа немесе құбылысқа жалпы сипат беру, олардың ерекшеліктерін табу сияқты жүмыстар, оқушыларды үқсастықты, айырмашылықты т.с.с. қүбылыстарды табуға, байқауға баулиды. Бұл мағынадағы ойындардың үйрету қасиеті бар. Ендігі бір жағынан, дидактикалық ойындарға тән нәрсе ойнау.
.
2-топқа
Үмбет, Болат, Ержан үшеуі дос. Олардың біреуі-наубайханашы, бірі-такси жүргізуші, бірі- өрт сөндіруші. Бірнеше дерек: Үмбет пен Болат әр кеште шахмат ойнайды. Болат пен Ержан бірге волейбол ойнауға бірге барады. Такси жүргізуші-метал ақша, өрт сөндіруші -қалайы солдаттарды, ал наубайханашы-марка жинайды. Ержан ешқашан маркаға қызыққан емес. Такси жүргізуші ешқашан волейболға бармаған.
Олардың мамандығын анықтаңдар.
3-топқа
Мына сандарды тиімді тәсіл - мен есептеп мәнін жаз.
1+2+3+4+5+6+7+8+9=
.
V. Бөлім. «Іздеген жетер мұратқа»
Әр топқа Берілген тақырыптар бойынша қорытындылау.
Топқа бөлініп, жарыса жұмыс істеген оқуышлар сабақты жақсы меңгереді. Сабақ соңында әр топтың жинаған ұпайларын есптпеу арқылы оқушыларды бағалап, қорытындыланады.
Сабақ тақырыбы: Білімді тексеру сабағы.
Сабақ мақсаты: Оқушылардың дүниеге көзқарастарын қалыптастыру, өздігінен ізденуге, зерттеуге, тұжырымдар жасауға баулу. Сабақ процесінде ақыл-ойын дамыту арқылы адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақ түрі: Сайыс сабақ.
Сабақ әдісі: Практикалық, эксперименталдық.
Сабақ көрнекілігі: карточкалар, тақта, т.б.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
1). Сәлемдесу.
2). Келмеген оқушыларды белгілеу.
3). Оқушыларға сабақтың түрі мен мақсатын хабардар ету.
II. Оқушыларды «Жүйе», «Файл» атты 2 топқа бөлу. Әр топқа капитандар сайлау.
Мұғалімдерді шақырып немесе оқушылардың өз іштерінен әділ қазылар алқасын тағайындау.
III. Сайысты өткізу.
Тақтада:
«Біле бер, қанша білсең, - тағы тіле,
Жетерсің мұратыңа біле, біле».
1-тур
«Сұрақ – жауап»
Капитандар тақтаға шығып, жасырын тұрған сұрақтар тобын таңдап алады.
Әр командаға сұрақтар
оқылады және жауаптары
1-сұрақтар тобы:
17. Вирустарды жоюға және табуға мүмкіндік беретін программа. (Антивирустық программа)
18. Компьютерге мәтін енгізу құрылғысы. (Пернетақта)
2- сұрақтар тобы:
11. Бұл адам
ойлауының түрлері мен заңдары
туралы оның ішінде дәлелдеуге
болатын пікірлердің
12. Жалған немесе ақиқат болуы мүмкін қандай да бір пайымдау. (Пікір)
13. Есептеуіш машиналар неше түрге бөлінеді? (4 түрге)
14. Дербес компьютер неше топқа бөлінеді? (3 топқа)
15. Процессор қандай қызмет атқарады? (Қозғалтқыш)
16. Компьютер
іске қосылған кезде
17. Көбейтілуге
және басқа компьютерге жұғуға
қабілетті, өлшемі шағын
18. Интернетке
телефон арқылы шығу құрылғысы.
2- тур.
«Формулалар әлемінде»
Тақтаға әр командадан бір
оқушы шығып,карточкаларды
sin4 + sin3 + sin4
3-тур.
«Капитандар сайысы»
Әр команданың капитандары тақтаға шығып, берілген есепті шығарулары керек.
1-есеп.
Велосипедші еңіске қарай 0,5м/с2 үдеумен қозғалып келеді.
Егер велосипедшінің бастапқы жылдамдығы 6 м/с-қа тең болса, 0,1 мин өткенде оның жылдамдығы қандай болады?
2-есеп.
Тыныштық күйден 0,2 м/с2 үдеумен қозғала бастаған автомобиль қанша уақыт ішінде 10 м жол жүреді?
4-тур
«Жұмбақ шешейік»
Барлық командаға бірдей жұмбақтар оқылады, әр команда жарыса жауап береді.
1-жұмбақ.
Көп болса, асықпайсың,
Мезеттен қашықтайсың.
Асықсаң аз болады,
Табасың мұны қайсың?
2-жұмбақ
Аса қажет өмірге халық үшін,
Пайдаланамын күн сайын жарық үшін.
3-жұмбақ
Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,
Ұзындығы жазулы тұр бойында.
Ақпаратты қағазға басып шығарады,
Бұл құрылғы қалай деп аталады.
4-жұмбақ
Бұтақ орнында мың бір инесі бар,
Компьютер жанын мекендейді.
5-жұмбақ
Қарындаштың шимайын,
Тез өшіріп жояды.
6-жұмбақ
Саймандарда тұрағы,
Сурет салу құралы.
Суретіңді салады,
Өшірсең кетіп қалады.
7-жұмбақ
Батырмасын басасың,
Қажетті файлды ашасың.
8-жұмбақ
Қабат-қабат қаттама,
Ақылың болса аттама.
9-жұмбақ
Экранның бетінде оның тұрағы,
Қашан болсын жыпылықтап тұрады.
10-жұмбақ
Алаңқайда тұрақты
107 перне тұрады.
Әріптен де, цифрдан да,
Іздегенің табылады.
Әр пернені басқан сайын,
Ойлағаның жазылады.
11-жұмбақ
Сырт-сырт соғады,
Уақыт озады.
12-жұмбақ
Шыр-шыр етеді
Ұстап қалсаң сөйлеп кетеді
Сайыс «Күлдіргі жұмбақ есеп шешу»
IV. Қорытынды.
Әділ қазылар алқасына
сөз беріп қай команданың
Сабақтың тақырыбы: «Информатика патшалығына саяхат»
Сабақтың мақсаты:
білімділік: Word Pad мәтіндік редакторымен жұмыс істеуді үйрету. Сонымен қатар графикалық редактор Paint-та алған білімдерін, тапсырмаларды орындау барысында тиімді пайдалану.
дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, көзқарасын дамыту.
тәрбиелік: Өз бетімен жұмыс істеуге үйрету оқушылардың информатика пәніне қызығушылығын, ойлау қабілеттерін арттыру.
Сабақтың жүрісі:
Сынып оқушылары 2 топқа бөлінеді. Сабақ «Paint» және «Word Pad» топтарының арасында сайыс түрінде өтеді. Әр топты кемеге отырғызып, мұхитта жүзе отырып «Информатика патшалығына» алып баруымыз керек. Кемелер әр түрлі аралдарға тоқтап, онда тапсырмаларды орындап, әрі қарай өтуі керек.
Әділ қазылар алқасымен
Кеменің жүзу маршруты:
І «Қиын сұрақтар» аралы.
ІІ «Ертегілер» аралы.
ІІІ «Көркем сурет» аралы.
ІV «Сиқырлы пернелер» аралы.
V «Ғажайып қалам» аралы.
І «Қиын сұрақтар» аралы
Мұнда әр топ берілген сұрақтарға жауап беріп, алға жылжып отырады.
ІІ Келесі арал «Ертегілер» аралына келеміз
Бір күні сиқыршы компьютерді
сиқырлап тастады. Ол оны компьютер
кактусы деген кактусқа айналдырып,
оны өзінің дүкенінің сөресіне қояды.
Кактус бейнесінде болу компьютерге
тіпті ұнамады, себебі мұндай әдеттен
тыс келбетте ол ақпараттық процестерді
орындайтын басты құрал бола алмайтын
еді. Бақытына қарай дүкенде бір
ақпейіл қыз жұмыс істейді. Ол
компьютерге көмектескісі келеді. Егер
ол этикетке дұрыс жазулар жазып,
кактустың тікенектеріне ілсе, онда
компьютер алғашқы қалпына
1. Графиктік редакторда салынған
суреттер бейнесін мәтіндік
2. Жазылған құжатты қағазға
3. Жазылған мәтіннің өлшемін қалай өзгертеміз?
4. Сөзді қалай белгілейміз?
5. Жазылған мәтінді қалай алдын – ала көреміз?
6. Жаңа құжатты қалай ашамыз?
7. Бұрын сақталған құжаттарды
ашу үшін қандай әрекет
ІІІ «Көркем сурет» аралы
Бұл аралда әр кеме басшысы-капитан компьютерден Paint графикалық редакторында тапсырма орындайды.
ІV «Сиқырлы пернелер» аралы
Бұл аралда оқушылар қораптан пернелер белгісі жазылған карточка алып, оның атқаратын қызметі туралы баяндап береді.
- Жаңа құжат құру
- Құжатты буферден қою
- Соңғы әрекетті жою
- Күнтізбе уақыт қою
- Қажетті құжатты іздеу
V «Ғажайып қалам» аралы
Бұл аралда оқушылар осы өтіп жатқан тақырпта 4 жол өлең шығарып жазады.
VІ. Қорытынды
Ойынның шешуші сәті де келіп жетті. Әділқазылар, сөз кезегі өздеріңізде. Жеңімпазды анықтап, марапаттауларыңыз сұралады.
VІІ. Үйге тапсырма. «Word Pad мәтіндік редакторы» тарауына шолу жасау.
VІІІ. Бағалау.
Викториналық кейбір сұрақтар.