Автор работы: Пользователь скрыл имя, 20 Ноября 2013 в 13:14, реферат
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды табиғатты сүюге, аялауға және де табиғат материалдарынан көптеген жұмыстар жасауға болатынын үйрету.
Сабақтың оқу-тәрбие мақсат-міндеттері:
Табиғи материалдарымен жұмыс істеу туралы мағлұмат беру;
Оқушыларды табиғи материалдармен жұмыс істеуге үйретутабиғи метериалдардан ойыншықтар дайындауға білімдерін дамыту;
Жұмыс орнын дайындауға дағдыландыру;
Табиғатты аялауға тәрбиелеу;
Еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың тақырыбы: Кепкен жапырақтардан аппликация жасау.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды табиғатты сүюге, аялауға және
де табиғат материалдарынан көптеген
жұмыстар жасауға болатынын үйрету.
Сабақтың оқу-тәрбие мақсат-міндеттері:
Қолданылатын
көрнекіліктер: жаңғақ (шағын көлемді), ағаш
жапырақтары, сабақтары, жұмыс үлгілері; (ермексаз,желім,
Сабақтың барысы:
1. Әңгімелесу.
а) Жазғы мезгілде бәрімізде көбелекті көрдік қой.
- Көбелектер неге ұқсайтын еді?
Көбелектер әдемі гүлдерге ұқсайтыны рас па?
б) Ертегідегі гномдар көбелектерді өте жақсы көрген болатын, оларды күні бойы тамашалап, қызықтайтын.Көбелектер сондай әдемі, оларды гүлдерге теңеген болатын. Күз келгеннен кейін көбелектер ғайып болып кетеді. Сол кезде гномдар күзгі жапырақтардан көбелек жасауға кіріседі. Қыстың ұзақ мезгілінде, кепкен жапырақтан жасалған көбелек оларға жазды еске салып тұрды. Жұмыстарын аяқтағаннан кейін, гномдар өздерін жазғы бақта жүргендей сезінді. Жаз бітті, бірақ жаздың кереметі олармен қыстың аязды күндері де жандарында қалды. Олар қатты зеріккенде немесе жазды сағынғанда сол дайындаған жұмыстарына қарап отыратын.
Біз де сіздермен
бірге керемет жасап шығарамыз
– жапырақтардан көбелек
2. Жұмыстың жасалу жолы.
а) Түсіндіру.
Көбелектің жапырақтарына төрт жапырақ аламыз. Кеудесіне жіңішке ұзын жапырақ керек. Мүлдем кішкентай жапырақ көбелектің басын жасау үшін керек болады. Жапырақтарды қатты қағаздың бетіне қоямыз. Енді негізгі жұмысқа кірісуге болады. Жапыраққа желім жағып, қағаздың бетіне абайлап жапсырамыз. Осылай барлық жапырақтарды желіммен жапсырамыз. Болғаннан кейін дайын жұмысымыздың бетіне қатты қағады жауып, үстін кітаппен бастырып қоямыз. Бірнеше минуттан кейін жұмысымыз дайын болады
б) Өзіндік жұмыс.
Жұмыс алдында қайшы және желіммен жұмыс жасау ережесін айтып кетеміз.
Жұмыс барысында тәртіпке, тазалыққа қарап отырамын. Көмек керек болған жағдайда көмектесемін.
в) Жаттығу.
Бүгін біз көбелек болып, баққа барамыз. Көбелек қанаттарын қағады: жоғары-төмен. Гүлді көріп, жақындап ұшып келіп отырады. Гүлдің балауызын ішіп болып, беті қолын жуып алып, әрі қарай ұшып кетеді. Ал біз жайлап орындықтарымызға отырамыз.
3. Қорытынды.
Қорытынды көрме ретінде өтеді. Балалар өздері жақсы ұқыпты орындалған жұмыстарға баға береді.
4. Үй тапсырмасы.
Келесі сабаққа әкелетін заттардың тізімі жазылған парақтар таратылады: Жаңғақ, ағаштың жіңішке сабақтары, ермексаз, қатты қағаз.
Пәні: Сәндік қолданбалы
өнер.
Сабақтың тақырыбы: Көктем мерекесіне сыйлық. «Гүлдерден
панно жасау»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға панно жасауды үйрете
отырып,сәндік қолданбалы өнердің жаңа
түрімен таныстыру,аналар мейрамына қарсы
өз қолдарынан сыйлық жасату.
Білімділігі: Оқушылардың білімін жүйелендіру,шеберлік
деңгейін арттыру арқылы әсемдік пен сұлулықты
бағалай білуге үйрету..
Дамытушылығы: Оқушылардың жұмысты
орындаудағы ептілігін дамыту,алған білімдерін
өз беттерінше қолдана білуін қадағалау.
Тәрбиелігі: Оқушылардың көркемдік
танымға,жұмысты орындау кезінде ұқыптылық
пен дәлдікке, жасалатын бұйымға ынтамен
қарауға,біткен бұйымды талдап,сәндік
талап қоя білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру. Сабақтың түрі: тренинг сабақ.
Сабақтың әдісі: практикалық жұмыс,сұрақ-жауап,жұмбақ
шешу,жаңа техникамен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, сызу,өсімдіктану.
Сабақтың көрнекілігі: Сабақ тақырыбы, панно түрлері, қағаздан жасалған гүлдер,қауіпсіздік ережесі, сұрақ жасырылған конверт.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар:гуашь бояуы,қылқалам,карандаш,жұмырт
Сабақтың барысы;
а)Ұйымдастыру кезеңі;
ә)Оқушылар назарын сабаққа аудару.
Балалар 5 орталық бойынша жұмыс жасайды.
1.«Еңбек»орталығы. 4. «Пікір алысу»орталығы.
2.«Ғылым»орталығы.
3. «Өнер»орталығы.
І.«Еңбек»орталығы.
*Сабаққа қажетті құралдарын тексеру,еңбекке дайындау.
*Сабақ ережесімен таныстыру,бірін-бірі тыңдау,ойын ашық айту.
*Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау.
ІІ. «Ғылым»орталығы.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
-Балалар,бүгінгі сабағымызды Абай атамыздың өлеңімен бастаймыз.
Талап,еңбек,терең ой
Қанағат,рақым,ойлап қой,
Бес асыл іс көнсеңіз.
Осы өлең жолдарының әрбір сөзінің астарына үңіліп,талқылап көрейік.
-Еңбек түбі –береке,
-Көптің түбі-мереке.
-Ал мереке,туған күн кештерінде гүл сыйлау қалыптасқан дәстүріміз.
Панно өнер туындысы.Мәдени орындар мен үй ішін көркемдеу үшін жасалады.
1.Икебано-жасанды гүлдер мен табиғи материалдан жасалған панно.
2.Түрлі-түсті қағаздан жасалған панно түрлері де болады.
3.Матадан,лентадан жасалған гүлдер панносы.
Панноның жобалау кестесін тауып көрейік.
ПАННО-1.Материал қымбат емес.
2.Төзімді сапалалы.
3.Әдемі дизайн.
4.Ерекшелігі мол.
5. Жасалуы көркем.
6.Тез табылады.
7.Экономикалық шығын.
8.Бұйым мөлшері ерекшелігіне сай.
балалар, бүгін біздер табиғи материалдардан «Құмырадағы гүл» композициясын құрастырамыз.
Табиғат
байлығы
алуан түрлі. Табиғи материалдардан тамаша кәдесыйлар жасап үйренуді ары қарай жалғастырамыз. Біз бүгін цитрусты жемістердің қабығы мен жапырақтарынан әртүрлі материалдардан «Құмырадағы гүл» композициясын құрастырамыз.
Композиция (латын сөзі – kompositio – құрастыру, тәртіпке келтіру) – көркем шығарманың құрылысы. Көркем әңгіме не поэма, не роман, қайсысын оқысақ та әр алуан сюжетке құрылады. Сюжет дегеніміз - шығармадағы адамдардың бір
- бірімен байланысы, қарым - қатынасы, күрес - тартыстары, шығармадағы оқиғалардың дамуы болып есептеледі. Ендеше
оқиға қалай
болса солай суреттелмейді. Белгілі бір
тәртіппен
дамиды. Бір оқиға себеп болса, екіншісі оның нәтижесі. Адамдар арасындағы қарым - қатынас күрес - тартыстар тек кездейсоқ емес, өмір шындығы, өмірге екі түрлі көзқарас, екі түрлі мінездің түйісуі екендігі аңғарылады. Оқиғаның белгілі бір мезгілде болғандығы көрсетіледі. Шығармада кездесетін оқиғаның осылар тәрізді әр алуан бөлшектердің қалауын тауып жазушы асқан шеберлікпен қиюластырып, бір бүтін нәрсе етіп шығарады. Міне осыны шығарманың композициясы - құрылысы деп атайды.
Композиция (құрылыс)- көркем шығарманың барлық түріне қатысы бар ұғым. Ал сюжет тек оқиғалы шығармаларға ғана қолданылады. Ал еңбекке баулу пәнінде композиция дегеніміз - бұл түрі,
түсі әртүрлі
безендіру элементтерін, бөліктерін бір - бірімен сәйкес үйлестіріп орналастыру. Енді қауіпсіздік
ережесін еске түсірейік.
Қауіпсіздік
ережесі
1. Желімді пайдаланған кезде жұмыс орнына целлофан немесе қағаз төсе.
2. Желімді қылқаламмен көп іліп алма.
3. Қылқаламды
арнаулы орынға қой.
4. Қайшымен
ойнауға
болмайды.
5. Инені киіміңе шаншыма.
6. Инені арнаулы орында сақта.
7. Құралдармен
ойнама.
8. Біреуге үшкір затты ұсынғанда ұшын өзіңе, сабын кісіге қаратып бер.
Жұмыстың орындалу
реті.
1. Бір түсті мата дайындап, оған өлшемі 1см кем қатырма қағазды қойып артық бөлігін қайырып желімде.
2. Матаның тең ортасынан бормен тік сызық түсір. Құмыра мен гүлдің орнын белгіле.
3. Апельсиннің қабығын біркелкі болатындай етіп, үзбей
кесіп ал.
4. Кесілген қабықты раушан гүлінің түріне келтіріп ора.
5. Гүлді
матадағы белгіленген орынға тігіп, ағаш жапырақтарын жапсыр.
6. Түсті қағаздан құмыраның пішінін қиып,
белгіленген орынға желімде.
(Оқушылардың жасаған жұмыстарынан
шағын
көрме ұйымдастырылады.
Как сделать панно из цветов своими руками ? В
окружающем мире много красоты. Достаточно
присмотреться повнимательнее и ветка
дерева может стать весьма оригинальным
произведением искусства. Просто нужно
проявить фантазию и вложить в работу
сою любовь.
Рассмотрим пример изготовления панно
из цветов. В первую очередь, нам нужно подготовить
спилы или срезы сухой древесины. Для этого
подойдет береза, липа, сосна и прочие
породы деревьев. Чтобы получить срез,
необходимо распилить ветки пилой с мелкими
зубьями. Если пилить ветки под острым
углом, то получим удлиненные срезы, а
если под прямым углом – то выйдут круглые
срезы.
Середину цветка сделаем из круглых спилов,
а лепестки и листья – из удлиненных. Лицевую
сторону срезов шлифуем с помощью наждачной
бумаги. Неотшлифованной стороной спилы
будем приклеивать к фону – так они будут
держаться крепче. Для получения стеблей
можно взять веточки деревьев или кустарников,
лучше всего с почками. Подготовленные части нашего будущего
панно можно также обжечь, используя паяльную
лампу, а потом порыть их лаком.
Чтобы изготовить вазу
для панно из цветов, отпилим часть ветки, расколем ее пополам
ножом вдоль волокон и приклеим к фону,
покрыв затем лаком.
Для фона панно можно использовать фанеру
подходящего цвета. Соединяем композицию,
используя все свое воображение и фантазию.
Можно сделать букет цветов в вазе, выложенной из мелких камешков или арбузных
семечек. При этом каждая семечка или камешек
намазывается клеем с обратной стороны,
приклеивается и прижимается на несколько
минут к основе. После высыхания клея, готовую композицию можно покрыть лаком
Вазу можно и не делать, тогда цветочную
композицию можно создать в виде цветущего
куста. В этом случае листья и ветки располагаем
таким образом, чтобы они как-будто растут
снизу, к примеру, из-под коряги или нескольких
плоских камешков.
Также можно сделать необыкновенный букет,
морской пейзаж или даже выдумать из подручных
засушенных материалов и ковыли для птиц.
Также в качестве материалов, кроме растений
и цветов, для панно подойдут бобовые ( можно взять, например, цветную
фасоль или горох), семена, злаки, перья
птиц и прочие предметы, которые мы встречаем
вокруг себя. Каждый человек может проявить
свою собственную фантазию, которая всегда
уникальна. В зависимости от проявленной
фантазии, мы можем получить самые различные
панно из цветов – сложное и простое, грустное
и смешное. Но, как и каждый человек, все
они будут неповторимы и не похожи друг
на друга.
Кактус
Марина Корнеева-Евтеева
Кактус подумал, что,
раз он колючий,
Значит на свете он самый могучий.
Все, с кем отныне он будет встречаться,
Им непременно должны восхищаться.
Вот пролетела над Кактусом Пчёлка,
Хочет присесть, но лапкам так колко!
Пчёлка обиделась и улетела-
Даже знакомиться не захотела.
Юная Пальма росла по соседству.
Знал её Кактус с раннего детства.
Пальма - совсем ещё крошка-малышка,
А у неё есть подружка Мартышка.
Хочется Кактусу тоже подружку,
Чтобы почаще шептала на ушко,
Глазки невинно прикрыв от смущенья,
Милые сердцу слова восхищенья...
Толстый, капризный, заносчивый Кактус
Явно завысил свой личностный статус:
Он был уверен,что ствол его сочный
Дамам внушает восторг долгосрочный.
Впрочем, красавицы так не считали:
Кактус сторонкой всегда облетали.
Только однажды с ним что-то случилось.
Гнев поменяла Фортуна на милость:
Кактус зацвёл.И цветок его дивный
Стал источать аромат эксклюзивный.
С радостью бабочки,мушки,стрекозы
ВИлись вокруг удивительной розы.
Даже капризная Райская птица
С неба к цветку пожелала спуститься.
Кактус взошёл на вершину блаженства,
Сам себя счёл образцом совершенства.
Мыслил: зачем ему бабочки-мушки?
Райскую птицу возьмёт он в подружки!
Райская птица раскинула крылья,
Землю осыпала радужной пылью,
Глазом сверкнула и массою тела
Сверху на Кактус решительно села.
Бедный цветочек испуганно сжался,
Сник и на Кактусе не удержался.
Кактус напыжился:птица-Царица
Лично к нему на макушку садится!
Вот и пришло настоящее счастье;
Гостья сейчас им начнёт восхищаться...
Только внезапно от милой подружки
Он получает клевок по макушке,
Два подзатыльника лапой когтистой.
Голос её зазвучал серебристо,
Но в ситуации той экстремальной
Лексика Птицы была НЕФОРМАЛЬНОЙ!
Время прошло - призадумался Кактус,
Несколько снизил надменности градус,
Очень старался вести себя тихо,
Ведь по соседству взошла...Кактусиха!
В мире не было более бескрайней
пустыни как эта. И такой она
казалась пустынной, что смотря на неё
становилось немного страшно.
Но это только на первый взгляд, однажды
ступив на неё, ты уже не сможешь покинуть
этот мир, эту пустыню.
Когда наступают сумерки
она оживает...и ты слышишь шорох змей,
пение ночных птичек, шуршание растений...Закрой
глаза, прислушайся..
Слышишь? Это же вдалеке раздается песнь
любви. Вот такая была наша пустыня.
Я расскажу про одного жителя этого бескрайнего
мира, потому что мне он очень нравится,
и я с ним подружилась.
Это большой зеленый КАКТУС. Он был так
красив и добр, что жители пустыни его
очень любили. И так хорош собой и весел,
что несмотря на его
иголки бабочки, пчелки, маленькие змейки
тянулись к нему. А КАКТУС их поил живительной
влагой. И все было хорошо, одни получали
влагу, а Кактус
внимание и тепло.
Но однажды что, то случилось с КАКТУСОМ
и стал он засыхать..ни кто понять не мог..что
же произошло? наверно кто то его обидел?
или много сил у него
забрал?
Так бы и погиб КАКТУС, но в пустыню заползла
кобра. Она знала что надо делать, обвила
его со всех сторон и он напиваясь ее яда
оживал, но не думал он
что надо это делать аккуратно, но так
КАКТУСУ хотелось быть здоровым, что он
забыл об осторожности и был одурманен.
Все кричали..Проснись..Оглянись, ведь
так красиво в мире..Тут налетел вихрь
и сорвал Кобру с Кактуса..прошел дурман..и
опять все краски заиграли для него.
Однажды на рассвете зашелестело, что
то и КАКТУС заметил липовый Листочек,
он накололся на его иголку. Листочек так
дрожал.
Он был напуган и истощен
Почему бы мне о нем не позаботиться?- подумал
Кактус. И стал напевать песенку и поить
своим соком Листочек. А Листочек так был
напуган, что сильно дрожал.
Но тепло и ласка КАКТУСА сделали свое
дело. Листочек раскрылся и стал трепетать
от счастья. Но счастье недолго продолжалось.
Видимо не весь яд вышел из КАКТУСА..он
стал какой то отрешенный, застывший. А
Листочек трепетал на иголках и все ждал,
пока Кактус вновь станет собой, когда
приголубит
Листочек и напоит его нектаром.
1. Для фона возьмите лист жёлтой бумаги формата А4.
2. Сложите лист
зелёной бумаги пополам.
3. Из красной
бумаги вырежьте колючки для
кактуса — очень тонкие
4. Возьмите одну
самую большую деталь кактуса,
смажьте клеем половину её
наружной стороны, положите на
неё 4-5 иголочек и сверху приложите
половинку следующей части
Информация о работе Сабақтың тақырыбы: Кепкен жапырақтардан аппликация жасау