Таза ауада ұйымдастырылатын дене тәрбиесі

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 16 Октября 2013 в 20:40, реферат

Краткое описание

Мектеп жасына дейінгі балалардың дене тәрбиесін сапалы дәрежеге көтеру қазіргі Қазақстанның білім беру саласындағы өзекті мәселенің бірі болып табылады. Осы маңызды жұмысты іске асыру барысында тарихи ел арасында қалыптасқан ұлттық халық ойын түрлерін баланың денесін шынықтыру барысында ұтымды пайдалануды зерттеу маңызды сала болып табылады, себебі халық арасында таралған ойындар баланың сүйіп ойнайтын және оның күш-жігерін жетілдіретін әсерімен ерекшеленеді.

Содержание

1. Таза ауада ұйымдастырылатын дене тәрбие сабағының әдістемесі, құрылысы 2
2. Дене тәрбиесі сабағына қажетті құралдар мен жабдықтар, оларға қойылатын талаптар. 6
Ересектер тобы үшін сабақ үлгісі 12
Балабақша балалары үшін сабақ үлгісі 15
Қолданылған әдебиеттер тізімі 19

Прикрепленные файлы: 1 файл

Таза ауада ұйымдастырылатын дене тәрбие сабағының әдістемесі.docx

— 59.08 Кб (Скачать документ)

 

 

Балабақша балалары үшін сабақ үлгісі

№2 сабақ үлгісі. Эстафеталық ойындар

Сабақтың тақырыбы: Жеңіл атлетика элементтері аралас эстафеталық ойындар. 
Сабақтың мақсаты: 
1) Дененің жылдамдық, ептілік, иілгіштік, төзімділік күш сапалық қасиетттерін дамыту. 
2) Дене даярлық сапасын арттыру. 
3) Ойын арқылы дене жүктеме жаттығуларын үйлестіру. 
Сабақтың тәрбиелік мәні: Дене тәрбиесі мәдениеті мен гигиенасын дамыту.

Өтілетін орын: Спортзал ойын алаңы 
Өтілетін сынып: 2 А 
Керекті құрал – жабдықтар: Секіртпе, гимнастикалық орындық, доптар, белтемір, эстафеталық таяқша, белгі кубиктер, үстел тенисі шариктері. 
Ұйымдастыру кезеңі: 
1) Техникалық қауіпсіздік ережелеріне мән беру. 
2) Керекті жабдықтармен керекті заттардын дұрыстығын тексеру. 
3) Оқушылардың спорттық киіміне, сабаққа қатысуына мән беру.

Сабақтың мазмұны Мөл-шері Әістемелік нұсқаларымен ескертулер

Дайындық бөлімі 10-15 минут 
Сынып оқушыларын сапқа тұрғызу, мәлімдеме қабылдау, сәлемдесу. 
1′ 
Оқушылардың спорттық киіміне, сабаққа дайындығына мән беру. 
Өтілетін сабақ тақырыбы мен жаттығулар ретімен танысу. 1′ 
Қысқа, нұсқа түсінікті етіп баяндау. 
Саптық жаттығу элементтерін қайталау 30′′ 
Саптағы пәрмен бойынша саптық элемменттерді қайталау 
А) Орнында оңға, солға бұрылу, кері айналу. 
30′′ Денені тік ұстау. Саптық элементтерді дұрыс орындалуын қадағалау. 
Б) Секіре оңға, солға бұрылу. 
30′′ Секіре орындау 
В) Сапқа тұру жаттығу ойындары. Белгі бойынша орын ауыстыру, қайта сапқа тұру. 
1′ 
Жүру бағытында орындалатын жаттығулар 
А) Екі қолды жоғары көтере, аяқтың ұшымен жүру. 
Б) Қолды белге,аяқтың өкшесімен жүру. 30′′ 
30′′ 
Денені тік ұстау, жоғары созылу. 
В) Қолды белге, жартылай отырып жүру. 30′′

Г) Сызық бойымен шапшаң бағыт  өзгерте жүру. 30′′ Көрсетілген сызық  бойымен шапшаң жүру. 
Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар 
А) Жеңіл жүгіру 3 рет айналу

Бір қалыпты жүгіру. 
Б) Аяқты алға сермеп тізені көтере жүгіру 30′′ 
Екі қолды алға соза тізені жоғары сілтей жүгіру. 
В) Аяқты артқа сермеп жүгіру. 30′′ Екі қолды алақанды сыртқа қарай қойып жүгіру. 
Г) Оң иық және сол иықты алға бере серпіле жүгіру 30′′ 
Оң бүйір және сол бүйір алға бере жүгіру. 
Д) бағыт өзгерте жүгіру 30′′ Диогональ бойынша жүгіру. 
Ж)Екпіндей келе үдете жүгіру 30′′ Мұғалімнің пәрмені бойынша жүгіру. 
З) Екпіндей келе серпіле секіру 30′′ Үш адым жасай серпіле секіру. 
Жай жүріп демді қалпына келтіру 30′′ Тыныс алу реттеу жаттығулары. 
Жалпы дамыту жаттығулары 5′ 
Н.Т. екі қол белде 
1-2 басты оңға, солға бұру 
3-4 артқа алға иілу 4 рет Кеудені түзу, тік ұстау. 
Н.Т. екі қол иыққа 
1-2 алға айналдыру 
3-4 кері айналдыру 4 рет Иық бұлшық еттеріне жаттығулар. 
Н.Т. оң қолды жоғары көтере, ауыстыра серпілу 
1-2 оң қол серпілу 
3-4 сол қол серпілу 4 рет Серпіле қолды ауыстыра орындау. 
Н.Т. екі қолды кеуде тұсына қойып алға және жанға 4 рет серпілу 4 рет Денені тік ұстау, қолды түзу ұстау. 
Н:Т. Қол белде, белді оңға қарай 4 рет, солға қарай 4 рет айналдыру 4 рет Толық орындау. 
Н.Т. оң қолды белге, сол қолды жоғары көтеріп, 
1-2 оңға қарай иілу, 
3-4 солға қарай иілу 4 рет Қолды ауыстырып мүмкіндігінше төмен иілу. 
Н.Т. екі қол белде 
1-2 алға қарай иілу 
3-4 қайта оралу 4 рет 
Қол тізеде, ішке қарай 4 рет, сыртқа қарай 4 рет айналдырамыз 4 рет Толық айналдыру. 
Аяқ алшақ ашамыз 4 рет сол аяққа отырып тұрамыз, 4 рет оң аяққа отырып тұрамыз. 4 рет Жартылай отырып, қайта бастапқы қалыпқа оралу. 
Н.Т. отырып тұру жаттығулары 
1-2 қолды алға созу 
3-4 қолды желкеге қою 4 рет Толық отырып тұру. 
Н.Т. оң аяқ 10 рет секіру, сол аяқ 
10 рет секіру,қос аяқпен 10 рет секіру 4 рет Серпіле секіру. 
Тыныс алу реттеу жаттығулары 4 рет

Негізгі бөлім 25-30 минут

Сыныпты сапқа тұрғызу, саналу 
арқылы екі топқа бөліну 30′′ Ұлдар мен қыздар тобы тең 
болуына мән беру. 
I Секіртпемен секіру қайта оралу 
→ 
☻☺☻☺☻………………………*¿ 
← 
→ 
☻☺☻☺☻………………………*¿ 
← 3′ 
2 рет қайталау Өтілетін эстафета ережесін түсіндіру, көрсету. 
1–ші оқушы секіртпемен секіре белгіні айнала қайта оралады, 
2 –ші оқушы жалғастырады. 
II Киіз үйге жиналу 
→ → 
☻☺☻☺☻………………………۝

→ → 
☻☺☻☺☻………………………۝ 
3′ 
2 рет қайталау 1–ші оқушы мұғалім белгісі бойынша киіз үйге орналасады, 
2 –ші оқушы сол мезетте жүгіріп жалғастырады. Қай топ бірінші жиналса, жеңімпаз атанады. Киіз үй шеңберінен шықпауы тиіс. 
III Кедергілерден жүгіру 
→ → 
☻☺☻☺☻………………─…║…* 
← ¿

→ → 
☻☺☻☺☻………………─…║…* 
← ¿ 3′ 
Бөрене үстімен жүру, кедергіден секіріп өту, қайта оралу. 
1 – ші оқушы мәреге келмей, 2 – ші оқушы жүгірмейді. 
IV Үйшікке жиналу 
→ →☻☺☻☺☻…………………─……∆→ → 
☻☺☻☺☻…………………─……∆ 
3 гимнастикалық орындықты қосу арқылы үйшік жасау. Белгі бойынша үйшікке кіру отыру, сол мезетте екінші оқушы үйшікке жүгіреді. Қай топ жиналып үйшікке отырып үлгерсе, жеңімпаз атанады. 
V «Асқабақ» ойыны 
Допқа жүгіру, үйшіктен допты алып келесі оқушыға домалату 
→ →☻☺☻☺☻………………………∆ 
← ●☻ ¿→ → 
☻☺☻☺☻………………………∆← ● ☺ ¿ 6′ 
1 – ші оқушы үйшікке жүгіріп, келесі ойыншыға асқабақты (доп) домалатып береді, 
2 – ші оқушы асқабақты (доп) қайта алып келіп, келесі оқушыға домалатады. Бірінші жиналған топ жеңімпаз. 
VI «Жеміс жинау» ойыны 
→ → 
☻☺☻☺☻………۝…………║☺← ¿→ → 
☻☺☻☺☻………۝…………║☺← ¿ 
Оқушы себетті жемісті салуға ыңғайлы етіп ұстауы тиіс. Себетке түспеген жағдайда қайта салады. 
6′ 
Әр топтан 1-оқушы жеміс жинаушы, қалған оқушылар жеміс (тенис шарлары) тасымалдаушы. Жемістер шеңбер ішінде орналасады (20 дана). 1 – ші оқушы шеңбер ішінен бір жеміс алып, себетке апарып салып, қайта оралады. 1 – ші оқушы мәреге келмей, 2 – ші оқушы жүгірмейді.

Қорытынды бөлім 5 минут 
Оқушылар сапқа тұру, қорытындылау. Сабаққа қысқаша талдау жасау, бағалау. 
Үйге жүктеме тапсырма беру. 5′ 
Жіберілген қателіктермен кемшіліктерді айту.

 

 

Қолданылған әдебиеттер тізімі

1. К.Бержанов, С.Мусин. Педагогика тарихы. - Алматы: Мектеп, 1972.

2. Е.Сағындықов. Ұлттық ойындарды  тәрбие жұмысында қолдану. - Алматы, 1992.

3. К.Сейталиев. Тәрбие теориясы. - Алматы, 1986.

4. Ж. Қоянбаев, Р.Қоянбаев. Педагогика. - Алматы, 1998.

5. Савин Н.В. Педагогика. - Алматы, 1983.


Информация о работе Таза ауада ұйымдастырылатын дене тәрбиесі