Використання технологій розвитку критичного мислення

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 10 Марта 2015 в 20:52, реферат

Краткое описание

Реформування системи освіти, що здійснюється в Україні, передбачає, що основною метою навчання має бути не “озброєння” учнів сумою знань, умінь і навичок з окремих предметів, а розвиток особливостей учнів, формування якостей що їх потребує життя. На перше місце в оцінюванні результатів навчання з іноземної мови на всіх ступенях школи винесено вміння ефективно здійснювати різні види мовленнєвої діяльності: слухання, говоріння, читання та письмо. Оскільки іноземна мова має безпосереднє відношення до сучасного життя, то завдання вчителя іноземної мови полягає в тому, щоб дати учням не тільки мовну підготовку, але й зорієнтувати їх на використання іноземної мови в житті й професійній діяльності – у техніці (працюючи з комп’ютером), бізнесі (ведення ділової документації іноземною мовою), науці (робота зі статтями, монографіями).

Прикрепленные файлы: 1 файл

Розвиток критичного мислення на уроках англ.мови.docx

— 1.25 Мб (Скачать документ)

На фазі побудови знань доцільно використовувати такі методи критичного мислення:

  1. Метод «Спрямоване читання» (це діяльність, що забезпечує розуміння прочитаного тексту під час фази побудови знань. Учитель допомагає учням зрозуміти текст, звертаючи їхню увагу на ключові фрази та даючи можливість колективно обговорювати зміст);
  2. Метод «Читання тексту з маркуванням» (учитель дає завдання учням прочитати текст, знайти в ньому інформацію про певні факти або події, позначити відповідні частини тексту спеціальними символами на полях. Такий вид роботи допомагає дітям навчатися читати текст усвідомлено, раціонально використовувати знайдену інформацію);

На фазі консолідації доцільно використовувати такі методи критичного мислення:

  1. Метод «Лінія цінностей» (використовується як різновид кооперативної діяльності. Його застосування допомагає виявити ставлення учнів до певної проблеми, їхні думки ходо її розв’язання. Слід навчити їх визнавати й поважати переконання інших людей та відстоювати власні).

Приклад використання методу: Тема «The environment»

Step 1. The teacher asks the questions with “yes”\”no”-answers. F.i.: Is the environment protected in Ukraine?

Step 2. Each pupil finds out the answer.

Step 3. The teacher and the pupils with the different opinions discuss this problem.

  1. Метод «Твір - п’ятихвилинка» (це стисле письмове міркування на задану тему, метою якого є зібрати й відобразити думки учнів);
  2. Метод «Павутинка дискусії» (навчає учнів співпрацювати, брати активну участь в обговоренні)

Приклад використання методу: Тема «The school life»

Step 1. The teacher asks the questions with “yes”\”no”-answers. The answers should be argued. F.i.: Are the schools important?

Step 2. The pupils are working in pairs and make the table “Discussion’s Web”. They  must write down in 4-5 minutes the positive and negative arguments.

Step 3. Then all pairs discuss the arguments and write down the failed.

 

Урок з елементами реалізації критичного мислення у 10 класі 
Тема: “ The School That I Like” 
 
Мета: активізувати ло з теми, практикувати у читанні, формувати комунікативні навички, вміння працювати у співробітництві, розвивати здатність до самостійної аналітичної роботи з інформацією, підвищувати інтерес до навчання 
Обладнання: тексти , word-snake, Mind-Map 

Хід уроку 
I.Greeting 
II. Aim 
-Today we are going to speak about school you would like to study. By the end of our lesson you should be able to discuss the text for reading, take part in the debate on school, express your ideas about school of your dream. 
III. Warm up

1.Mind Map

What words do you associate with the topic about “ School”. Let’s draw a Mind-Map “School”

 

 

 

 

 

 

 

III. Main part 
I. Reading 
a) pre-reading 
-Can you say that your school is your “ second home”? Why ? Why not? 
-Here are some ideas expressed by Melbourne school students in their composition “ The School That I’d Like” 
1 .Look through the following compositions , choose one of them which is to your liking and present it as if it were your own ( introduce yourself, say a few words about your likes and dislikes and speak on the topic “ The School That I ‘d Like” 
b)while-reading 
Write out some notes( uniform, school rules , discipline , etc). 
c) post-reading 
Take part in the debate. 
Suggested motions: 
-pupils should be allowed to dress in the manner they feel comfortable; 
-school rules should be flexible; 
-there should be freedom of attendance in school , etc, 
Use the expressions: I think, I agree/ don’t agree, To my opinion, You have got a point, but;  
1. I’d like a modern school with large grounds and shady gardens set aside for studying and recesses. There should be a lot of nice –looking litter bins and fines for dropping rubbish. Sporting facilities should be plentiful and a lot of clubs should be established. There should be a student council who makes the rules and gives punishments and the teachers should be well qualified. We should be able to choose our careers and have subject that specialize in them . Instead of studying things that won’t be worthwhile school would have: modern buildings, young headmistress and teachers, good sporting things, rules but not so strict, uniforms but very nice ones, blazers that would fit well instead of being baggy, big grounds and ovals , friendly atmosphere , casual appearance, stable, riding lessons available, swimming pool.

  1. I would like a small school, all on one level , and with only 200 or so pupils. It would not be open classroom, but not extremely strict. The teachers would teach for half lesson , and for the next part , there would be discussions on the subjects , where you could discuss freely any aspect of the subject. The teacher would not force their ideas on to the pupils, but present them as part of a discussion. It should be possible to do useful subjects, e.g. Craft, Home Economics, Woodwork, etc, without having to drop another subject to fit it in.
  2. At school I would like to be able to express my opinion in essay form as well as talking. I would like to study Psychology and Politics, people , etc, which you can’t study at school. I would like school to be more like University where you go to discussions , lectures , etc, I like that kind of set-up rather than set timetables and lessons. I think the whole education system should be created and rearranged to suit the individual rather than the mass mob, and people’s abilities in certain fields.

 

 
   

 

II. Speaking 
-Now let’s try to find out what school you and your classmates would like to study at. Do the following task: 
A. Design a questionnaire to investigate your classmates’ ideas about “The School Which I Would Like to Study At” 
B. Make a survey of your classmates’ ideas about the school they’d like to have. 
C . Collect the information from your interviews in the totals and percentages sheet. 
D. Put your individual findings together and prepare report. 
3. Writing 
-Write an essay describing your ideal school. 
Follow the stages below. 
Stage1: Write some notes about your imaginary school 
Location, facilities, timetable, uniform, school rules, discipline, teachers, activities. 
Stage 2: Organize your notes into paragraphs 
Stage 3: Write your essay 
Stage 4: Check your writing 
 
IV. Summarizing

Home task: prepare for the discussion. “How do you imagine a school of your dream”.

 

 

 

 

 

 

 

Урок із застосуванням методики критичного мислення для учнів 3 класу

 
 

Висновки

В даній роботі ми дослідили доцільність використання методів розвитку критичного мислення.

Було розглянуто значення сучасних технологій розвитку критичного мислення та практичне застосування методів розвитку критичного мислення на уроках англійської мови.

З проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

Критичне мислення це здатність аналізувати інформацію за допомогою логіки та особистісно-орієнтовано підходу з метою використання різноманітних ситуацій, запитань та проблем. Це здатність ставити нові запитання, аргументи, рішення.

Ознаки критичного мислення:

  • формується позитивний досвід із всього, що трапляється з людиною;
  • формується самостійне мислення;
  • аргументоване мислення (доводи дозволяють приймати рішення);
  • многогранне мислення  (вміння розглядати явища з різних боків);
  • індивідуальне мислення (формує особисту культуру роботи з інформацією);
  • соціальне мислення (робота у парах, групах; прийом - дискусія).

Технологія розвитку критичного мислення (ТРКМ) – проект співпраці вчених та вчителів всього світу. Вона була запропонована у 90-ті роки 20 ст. американськими вченими К.Мередит, Ч.Темпл, Дж.Стіл як особлива методика навчання із запитанням: «Як вчити мислити?» Різноманітні прийоми роботи з інформацією, організацією роботи в класі, групі, запропоновані авторами проекту це різні типи запитань, активне читання, графічні засоби організації матеріалу. Важливою умовою є використання даних прийомів у контексті трьохфазової будову уроку: актуалізація, осмислення та рефлексія.

Отже, підсумовуючи вже сказане можна зробити такі висновки:

останнім часом у сфері навчання англійської мови відбулися значні зміни, зумовлені появою нових, інтерактивних методів навчання. 
Інтерактивна форма роботи має значні переваги над фронтальною та індивідуальною формами: у групах учні залучаються до колективної творчої діяльності, осмисленого спілкування і взаємодії, розподілу праці між членами групи; здійснюється взаємонавчання та взаємоконтроль. 
Але інтерактивні  форми  не можна вважати універсальними - вони мають деякі недоліки: 
1) Часто в одній групі опиняються різні за здібностями учні. 
2) Якщо вчитель має можливість порівняти групи за рівнем підготовки учнів, може виявитися їх психологічна несумісність. 
3) Група, створена за бажанням учнів, буде мати різні рівні навченості. 
4) У групах, що формуються за бажанням, досить висока сумісність, але при цьому відбувається психологічний тиск на тих, кого не хотіли обирати. 
Єдиним виходом із цієї ситуації є правильний розподіл обов'язків і різних форм розумової діяльності серед членів групи, що повинен виконати вчитель. 
Таким чином, школи нового типу є осередком для розкриття творчих можливостей учнів, задоволення їх особистих та суспільних інтересів. Втілення цієї мети можливе, якщо оволодіти методикою, що стимулює конструктивно критичне мислення активними методами та технологіями навчання. Інтерактивні методи захоплюють учнів, пробуджують у них інтерес та мотивацію, навчають самостійного мислення та дій. Ефективність і сила впливу на емоції і свідомість учнів залежить від умінь, стилю роботи конкретного вчителя.

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел

  1. О.Б.Вовченко, Л.Пущенко.\ Інтерактивні прийоми у вивченні англійської мови – К. : Шк.світ. – (Бібліотека «Шкільного світу»). - 2011 – 128 с.

  1. М.Ліпман. \Чим може бути критичне мислення? /Вісник програм шкільних обмінів. – 2007. - №27. – 23 с.

  1. Ніколаєва С.Ю. \Методика навчання іноземних мов у середніх навчальних закладах - К.: „Ленвіт”,- 1999 – 320 с.

  1. І.М.Островерх.\ Нетрадиційні уроки. Англійська мова. 2-10 класи – Х.: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008. – 160 с.

  1. Т.Тимів. \Новітні технології на уроках іноземних мов.  – К. : Редакції газет гуманітарного циклу, 2012. – 96 с.

  1. М. Вайнстейн. \Каркас критичного мислення./Вісник програм шкільних обмінів. – 2006. - №27. – 26 с.

  1. Е.В.Генике, Е.С.Трифонова.\ Развитие критического мышления (Базовая модель). Кн.1. – М.: БОНФИ, 2002. – 198 с.

  1. М.Кларин. \Развитие критического и творческого мышления./Школьные технологии. – 2004. – №2 - 28 с.

  1. М.Кларин.\ Инновации в мировой педагогике: обучение на основе исследования, игры и дискуссии./ Анализ зарубежного опыта – Рига: НПЦ «Эксперимент». – 1995. – 176 с.

  1. И.Муштавинская. \Технология развития критического мышления: научно-методическое осмысление./Методист. – 2002.- №2-  31с.

  1. Л.Сухова. \Некоторые приемы формирования критического мышления на уроках иностранных языков./ Иностранные языки в школе. – 2006. - №1 – 32 с.

  1. С.О.Терно. \Критичне мислення: чергова мода чи нагальна проблема? /Іноземні мови в школах України. – 2007. - №4. –35 с.

  1. В.Шадрикова. \Личностно-ориентированное обучение./ Педагогика. – 1994. - №5. – 229 с.

  1. A. Ellis, J. Fouts \Research on educational innovations. – Princeton Junction. – 1993. – 56 c.

  1. J. Merizov\Fostering critical reflections in adulthood. – San- Francisco. – Oxford. - 1991. – 105 c.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Информация о работе Використання технологій розвитку критичного мислення