Автор работы: Пользователь скрыл имя, 20 Сентября 2014 в 21:07, творческая работа
Мета: 1. Навчальна: розширити знання учнів про бібліотеку; ознайомити з періодичними виданнями газет і журналів та правилами користування бібліотечними фондами; розкрити значення окремих бібліотечно-бібліографічних понять.
2. Розвивальна: розвивати мовлення, мислення, увагу, читацькі навички.
3. Виховна: виховувати бажання черпати нові знання з книг, газет, журналів; виховувати шаноб
Олійник К.
3 клас
Тема. Урок позакласного читання. Книги, газети, журнали читай — розуму набирай!
Мета: 1. Навчальна: розширити знання учнів про бібліотеку; ознайомити з періодичними виданнями газет і журналів та правилами користування бібліотечними фондами; розкрити значення окремих бібліотечно-бібліографічних понять.
2. Розвивальна: розвивати мовлення, мислення, увагу, читацькі навички.
3. Виховна: виховувати бажання черпати нові знання з книг, газет, журналів; виховувати шанобливе ставлення до книг, газет, журналів.
Методи і види роботи: монолог вчителя, бесіда,
Обладнання:
Використана література:
2. Джерело Internet
Перебіг уроку
1. Організація класу
1.1. Привітання
- Добрий день, діти. Мене звати Катерина Олександрівна і сьогодні я проведу у вас урок українського (позакласного) читання. Дуже рада вас бачити. Сідайте!
1.2. Перевірка готовності до уроку
–Діти, у вас на партах повинні лежати
Перевірте, щоб вам нічого не заважало. Наш урок потребує максимальної уваги.
-Діти, пригадаємо, як правильно потрібно поводитися на уроці?
Правильно, отже, потрібно тримати спину рівно та не викрикувати з місця, а підняти руку. Тож почнемо наш урок!
2. Повідомлення теми та мети уроку
2.1. Складання пазлу
- Щоб дізнатися, про що ми будемо говорити на уроці вам потрібно разом зі своїм товаришем по парті скласти пазли, які вже лежать у вас на партах.
- Впоралися? Які предмети зображені на картинці?
2.2 Монолог учителя
- Сьогодні на уроці ми помандруємо в цікаву країну книг, журналів та газет, які є першими помічниками при здобутті знань. Отже тема нашого уроку: «Книги, газети, журнали читай — розуму набирай!»
3. Вивчення нового матеріалу
3.1. Розчитування
- Перед знайомством з книгами та книжковою родиною: журналами і газетами, трохи розчитаємося. У вас на партах лежить таблиця складів (картка під № 1). Зараз всі будуть читати ланцюжком по одному рядку цю таблицю.
Па по пу пи пі пе п’є п’я п’ю
Ра ро ру ри рі ре рє ря рю
Са со су си сі се сє ся сю
Та то ту ти ті те тє тя тю
Фа фо фу фи фі фе ф’є ф’я ф’ю
Ха хо ху хи хі хе
Ща що щу щи щі ще
Дза дзо дзу дзи дзі дзе дзє дзя дзю
Джа джо джу джи джі дже
3.2. Розповідь вчителя про книги
- Хороша книга – це друг і порадник. З її героями можна помандрувати у різні кінці світу, побувати у минулому та майбутньому. Можна навчитися розрізняти добро, зло, можна запобігти помилкам, а можна й просто насолоджуватися словом.
Книг на світі є дуже багато. Вони відрізняються одна від одної змістом, величиною, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона стає другом і порадником у житті кожної людини на все життя.
А зараз познайомимося трохи детальніше з книгою. Перше знайомство з книгою починається з обкладинки. У дитячих книгах її роблять барвистою, привабливою. Наступна сторінка називається титульною. Вона розповість вам про те, хто написав книгу, коли і де її видано. На наступній сторінці є анотація – стислий переказ змісту книжки і вказівка: для кого призначена книжка. А в кінці кожної книги іде перелік змісту, де вказано сторінки кожної окремої теми, назва творів.
3.3. Робота з прислів’ями
- Люди здавна шанобливо ставилися до книг. Тому й склали чимало прислів’їв та приказок про їх значення в житті людини.
- У вас на партах лежать картки під № 2 (одна на парту), на них записані прислів’я. Вам потрібно поєднати їх стрілочками та прочитати.
Книга вчить,
Золото добуваються із землі,
Розум без книги,
З книгою подружишся,
Книга для розуму -
Книга не зрадить,
Мудрим ніхто не вродився,
4. Фізкультхвилинка
- Діти, зараз трохи відпочинемо. Цю фізкультхвилинку я підібрала в одному із журналів, про які ми поговоримо одразу після неї. Отже, встаньте за-за парт та повторюйте за мною.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будемо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали - сіли, встали - сіли,
Бачите як звеселіли!
Стало сонце закликати:
Нумо разом, нумо всі
Потанцюєм по росі.
5. Продовження вивчення нового матеріалу
5.1. Розповідь вчителя про газети та журнали
-А що ж таке газета?
- Газета – це періодичне видання, тому що вона виходить через певший проміжок часу, наприклад: кожен день, декілька разів на тиждень чи тільки один раз на тиждень. В газеті наряду з офіційними новинами, новинами дня розміщені цікаві розповіді, повчальний матеріал та багато іншого.
Газету друкують на тонкому папері. Вона може складатися з 4 і більше сторінок. Як правило на першій сторінці знаходиться назва газети, якій організації вона належить та номер випуску. На перших сторінках друкують офіційні новини держави, далі новини дня. А потім іде матеріал відповідно до тематики газети. На останній сторінці внизу даються відомості: хто засновник газети, коли вона виходить і з якого часу, адреса редакції, кількість примірників.
Окрім газет існують ще одні періодичні видання - журнали.
Дитячі журнали - це добрі помічники і порадники в вашому житті. На їх сторінках - найкращі казки, вірші, легенди, дитячі пісеньки, ігри. У журналів глянцева титульна сторінка, він різнокольоровий з багатьма малюнками. Журнали організовують конкурси з призами, пропонують веселі завдання з мови, математики, малювання та інших шкільних предметів, вчать бути кмітливими та працелюбними.
5.2. Повідомлення «Довідкове бюро»
- Діти, тітонька Сова теж має для вас цікаву інформацію про журнали. Пропоную декільком учням зачитати її. (Діти читають цікаві факти про журнали)
1. Перші журнали в Європі з’явилися в другій половині 16 століття. А перші журнали на Україні вийшли на початку 19 століття.
2. Найбільший тираж, який мав колись український журнал для дорослих, - 3 мільйони 300 тисяч примірників. Це було у 1981 році, і мав цей тираж журнал «Перець».
- А чи знаєте ви, що таке тираж?
Тираж - це кількість примірників друкованого видання одного випуску. Наприклад, всі журнали, які надруковані в січні - це тираж. А примірник - це один примірник, який купили ви.
3. Найбільшим тиражним журналом для дітей у 1991 році був журнал «Малятко» - 530 тисяч примірників.
4. Найактивнішим передплатником на Україні був пан Рочняк з Вінницької області. В 1991 році він передплатив 140 газет і журналів.
5.3. Читання анограм
- Дитячих газет та журналів існує дуже багато і зараз ви дізнаєтеся назви деяких з них. Для цього подивіться на картку під № 3 (на кожного учня), вам потрібно скласти букви правильно, щоб отримати слово чи групу слів та записати їх.
1. конаДоль, ваКизокй речів, ночиняСй казичй, келиВа читадя тезага.
2. вкінаБор, кулиВ, жаСтек, анЯбьлук, коПазйні.
- Зачитаємо першу групу слів (Долонька, Казковий веріч, Сонячний зайчик, Велика дитяча газета).
- Щойно ви зачитали назви дитячих газет. Зачитаємо другу групу слів (Барвінок, Вулик, Стежка, Яблунька, Пізнайко).
- Щойно ви зачитали назви дитячих журналів.
5.4. Розповідь вчителя про бібліотеку
- Де можна найбільше побачити книг, газет та журналів?
- Правильно, в бібліотеці.
Багато книг, журналі та газет постійно «живуть» в бібліотеках. Із грецької мови слово бібліотека означає – книгосховище. Першу бібліотеку створив Ярослав Мудрий в часи Київської Русі. Тоді книгою не кожен міг користуватися. Але ті часи пройшли і зараз до ваших послуг є багато бібліотек. У нашій країні найбільшою є Державна бібліотека України для дітей, вона розташована у місті Києві. (Ілюстрація Державної бібліотеки України для дітей).
5.5. Робота з ілюстраціями
- Розгляньте, малюнки, які зображені на дошці.
- Про що ви можете розповісти, дивлячись на першу ілюстрацію? Де знаходяться діти? (На цій ілюстрації діти знаходяться в читальному залі.)
- Як можна довести, що це читальний зал? (Учні сидять за столами і опрацьовують певний матеріал, а не виходять з книгами)
- Як потрібно вести себе в бібліотеці? (Не шуміти, голосно не розмовляти, щоб не заважати працювати іншим читачам.)
- А що зображено на другій ілюстрації? (Діти «ремонтують» порвані книги.)
- Як потрібно користуватись бібліотечною книгою, та й не тільки бібліотечною? (Потрібно пам’ятати, що цією книгою ще будуть користуватися інші люди. Працюючи з книгою не можна загинати сторінки, писати в ній,виривати листки, класти на неї їжу…) Так потрібно користуватись не тільки книгами, а також журналами та газетами.
- Чи знаєте ви, в який строк книгу слід повернути в бібліотеку? (Вибрані для читання книги слід повертати в бібліотеку в охайному вигляді, не пізніше, ніж за два тижні).
6. Підсумок уроку
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізнались про книги?
- Де вони зберігаються?
- А чим відрізняються журнали від книг?
- Чому газети та журнали ми називаємо періодичною пресою?
- Для чого потрібно читати газети, журнали та книги?
- Так, щоб краще знати свою мову. Якщо ви будете гарними читачами, то вони відкриють для вас скарби знань, умінь, доброти, радості.
- І на кінець нашого уроку давайте прочитаємо вислів Готфріда Лейбніца:
«Бібліотеки - це скарбниці всіх багатств людського духу» (Вислів записаний на дошці)
- Тож черпайте ці скарби і нехай вони приносять вам користь. На цьому наш урок закінчено. До побачення.
Информация о работе Урок позакласного читання книги, жарнали, газети читай розуму набирай!