Роксолана патріотка чи відступниця?

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 25 Октября 2013 в 11:36, контрольная работа

Краткое описание

Мета : розкрити грань таланту О. Назарука як майстра історичної повісті ; удосконалювати вміння і навички аналізувати прозовий епічний твір; виробляти навички школярів висловлювати власні міркування щодо прочитаного, робити висновки; розвивати критичне мислення та зв'язне мовлення; любов до рідного краю; кращі особистісні якості; прагнення здобувати нові знання; сприяти виробленню в учнів власного погляду на різноманітні явища життя.

Прикрепленные файлы: 1 файл

urok-disput.docx

— 20.76 Кб (Скачать документ)

Міністерство освіти і  науки  України

Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова

Інститут української  філології та літературної творчості  імені А. С Малишка

Кафедра методики викладання української мови та літератури

 

 

 

 

 

 

 

"Роксолана патріотка  чи відступниця?"

 

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект уроку

з української літератури у 8 класі

студентки ІV курсу

403 уа групи

Коржик Оксани  Володимирівни

 

 

 

 

Київ - 2013

Тема: "Роксолана - патріотка чи відступниця?"

Мета : розкрити грань таланту О. Назарука  як майстра  історичної повісті ; удосконалювати вміння і навички аналізувати прозовий епічний твір; виробляти навички школярів висловлювати власні міркування щодо прочитаного, робити висновки; розвивати критичне мислення та зв'язне мовлення; любов до рідного краю; кращі особистісні якості; прагнення здобувати нові знання; сприяти виробленню в учнів власного погляду на різноманітні явища життя. 
Тип уроку: урок-диспут 
Обладнання: текст повісті, фрагменти серіалу "Роксолана. Дружина Халіфа".

Методи, прийоми  і форми роботи: "Обмін побажаннями", бесіда, робота з епіграфом, евристична бесіда, робота з цитатами, дебатні вправи.

Структурний елемент

Методи, прийоми та форми  роботи

Час (хв)

1

Мотиваційний етап

"Обмін посмішками"

2

2

Оголошення теми та мети уроку

Розповідь, бесіда

2

3

Перевірка домашнього завдання

Метод усного контролю

5

4

Основний етап уроку

"Голосування", бесіда, евристична бесіда, перегляд фрагментів телесеріалу

26

5

Рефлективно-оцінювальний етап

"Незакінчене речення"

5

6

Виставлення оцінок, їх аргументація

Пояснення

3

7

Домашнє завдання

Інструктаж

2


 

ХІД УРОКУ:

Усе залежить від людських зіниць - 
В широких відбивається епоха, 
У звужених – збіговисько дрібниць… 
Ліна Костенко.

І. Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної  готовності до уроку. "Обмін посмішками".

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

* Слово вчителя.  Наш сьогоднішній урок повністю  присвячений висловленню ваших  думок та поглядів. Сьогодні ми  постараємося з'ясувати ким же насправді була Роксолана - патріоткою чи відступницею? А зробимо ми це у дуже цікавій формі - формі диспуту.

Що таке диспут?

Як ви розумієте слово  відступниця?

ІІІ. Перевірка  домашнього завдання.

Читання "Листа до Роксоляни"

IV. Основний етап уроку.

1. "Голосування".

* Слово вчителя.  Підніміть, будь ласка, руки ті, хто вважає Роксолану патріоткою? Чому? А хто вважає відступницею? Чому? Запис результатів. Аргументи "за". Аргументи "проти".

2. Поміркуйте і висловіть свої думки, відповідаючи на запитання.

  • Чи можемо ми стверджувати, що Роксолана зрадила свою віру? Прокоментуйте цитату:

" Настуню, Настуню!  Два рази продали тебе чужі  люде, а третій раз ти сама себе продаєш. Продаєш свою віру в Спасителя свого, котрий і за тебе помер на хресті. Продаєш його науку про доброту терпіння на сій долині сліз. Продаєш за земну любов до сотворіння, за скарби світа сего, за діадем султанки, за владу на землі..."

  • Чи був вибір у героїні? Який? Як ви ставитеся до її вибору?
  • Чи можна, на вашу думку, зрікатися своєї віри під тиском обставин?
  • Яку зраду ви вважаєте найстрашнішою - зраду кохання чи зраду віри?
  • Чи може кохання в ієрархії цінностей стояти вище любові до рідного краю? Чи кохала героїня Сулеймана? Прокоментуйте цитату:

Любила все  кругом, і синє туркусове небо, і спокійне море, і Святу Гору, і пахучі ліси на ній, і монастирі, і скити, і трави, і квіти, і монахів, і паломників, і дітей. А його? — запитала себе. І майже притакнула в душі…

  • Роксолана йде на вбивство першого сина свого чоловіка Мустафи аби врятувати свою дитину Чи виправдовуєте ви цей вчинок? Чому?

" Аж одної жаркої ночі, коли її муж був на ловах і вона сама гляділа на колиски дітей своїх, вибухло бунтом серце Роксоляни. І вона вимовила до себе отсі слова проти невидимих обидників своїх: «Пождіть, пождіть, а я вам покажу, що на престолі султанів засяде «син невольниці» і «внук жебрачки»!.. Я вам поломлю старі закони ваші так, як ви ломите серце моє!"

Перегляд фрагментів серіалу "Роксолана. Дружина Халіфа"

  • Як, на вашу думку, людина може вистояти і не втратити власного "Я" під тиском обставин? Прокоментуйте цитату. Чи свідчить вона, Роксолана втратила моральність?

" У нутрі кричало щось у ній, що так не вільно робити. Але рівночасно заглушувала той крик нова свідомість, що так роблять... І моральний крик її душі був щораз тихіший і тихіший...."

  • Чи можна людині миритися зі злом і долучатися до його творення?
  • Поміркуйте над вчинками Роксолани у людському розумінні і в загальноісторичному?
  • Як автор ставиться до історії та сучасності України? Прокоментуйте цитату: " Вони між собою шукають ворогів і ненавидять своїх гірше, ніж чужих. І хоч яка біда між нашими по містах, а по селах не лучше, то на процес проти своєї церкви все гроші зберуть! Вже у поляків... хоч яка бутна їх шляхта, а таки якийсь пошанівок знає, хоч колись, хоч супроти когось! А наші, донечко, ні та й ні. Хіба що їх чужі поб'ють без милосердя, обідруть донага і голих, босих та голодних поженуть у неволю нагаями і ремінними бичами. Тоді плачуть і нарікають та й пошанівок для такого ворога мають."

 

3. Поміркуйте, які аспекти образу Роксолани вас цікавлять? Поставте запитання учителеві, однокласникам, можливо, собі.

 

4. Бесіда.

  • Ким є для вас Роксолана?
  • Як оцінюєте її діяльність у контексті української історії?
  • Якими рисами героїні ви хотіли б збагатити власну моральну скарбничку?
  • Яких моментів хотілося б оминути у власному житті? Чому?

 

V. Рефлективно-оцінювальний етап.

"Незакінчене речення".

На уроці я зрозумів, що...

Сьогодні на уроці мені найбільше сподобалось....

Найважче було...

Після уроку я відчуваю....,розумію..., думаю... .

 

VІ. Виставлення оцінок та їх аргументація.

 

VІІ. Домашнє завдання.

 


Информация о работе Роксолана патріотка чи відступниця?