Автор работы: Пользователь скрыл имя, 14 Января 2014 в 04:16, лекция
Мета: а) Навчальна: познайомити дітей із творчістю африканського письменника.
б) Розвивальна: розвивати їх пізнавальний інтерес, вчити міркувати над прочитаним, аналізувати та переказувати, виділяти головне.
в) Виховна: розвивати в учнів прагнення до самостійного творчого сприйняття і осмислення навколишнього світу, виховувати любов до праці.
Українське читання
4 клас
Розділ. Твори зарубіжних письменників
Автор: Янченко Ніна Лукашівна,
вчитель початкових класів
Княжицької ЗОШ І-ІІІ ступенів,
Броварського району
Тема. Літературна казка. Бернар Дадьє (африк.) «Павук і дзеркало».
Мета: а) Навчальна: познайомити дітей із творчістю африканського письменника.
б) Розвивальна: розвивати їх пізнавальний інтерес, вчити міркувати над прочитаним, аналізувати та переказувати, виділяти головне.
в) Виховна: розвивати в учнів прагнення до самостійного творчого сприйняття і осмислення навколишнього світу, виховувати любов до праці.
Обладнання: сюжетні малюнки до казки Мурада ас-Сібаї «Цвіркун та
праця», політична карта світу, скринька мудрості.
Хід уроку
1.Актуалізація опорних знань
Дитина кожна
завжди залюбки Казки маленькі, а розуму в них багато
йде у дитинстві Казка вигадка та в ній щось повчальне, зрозумій!
в диво-казці, Казка наче той горіх. Ти попробуй розкуси - знайдеш
де триголове зло стільки в нім краси, стільки мудрої поради!
Іванко б’є
де кривда кожна
зазнає поразки,
де Вовк і Лев
добрішають від ласки,
де сили Муромцю
земля дає...
(Василь Василашко)
Діти, сьогодні ми знову будемо блукати по світові у пошуках нової, чарівної, незвичайної казки.
- То ж пригадаємо, що таке казка?
(Казка – це художній твір, в якому обов’язково є щось чарівне, надзвичайне, фантастичне, нереальне...)
- А тепер пригадаємо які бувають казки?(народні та літературні, або авторські)
- Які казки бувають? (про тварин; побутові; фантастичні; наукові...)
- Які казки ми читаємо зараз на уроці світової літератури? (авторські)
- Пригадайте твори яких авторів ми вже почитали?
(Ернст – Теодор – Амадей Гофман (нім.) «Лускунчик» (уривки), Елінор Фарджон (англ.) «Старенька няня», Марджело Арджіллі (італ.) «Катеріна переплутує слова», Мурад ас-Сібаї (сир.) «Цвіркун та праця», «Розумна жаба»)
Вікторина
1. З якого із цих творів ці рядки?
Не дивись, татуню, скоса,
Поцілуй мені ти коси...
Мамонько-перепеличко,
Поцілуй мені спідничку...
(«Катеріна переплутує слова»)
2.Що ж, може, він і не такий дбайливий,
як вони, але невже його поеми і чудовий
голос не потрібні в житті?
(«Цвіркун та праця»)
3. «-Тепер я маю тебе залишити, Альошо!
Ось конопляне зернятко, що його зронив ти на подвір'ї»
(Антоній Погорєльський «Чорна курка, або підземні жителі»)
4.»Вона мала такий собі кошик, а в
тому кошику повно панчіх, що діти
носили і дірок наробили на пальцях,
п’ятах , навіть на колінах»
(«Старенька няня»)
5. Послухайте музику («Марш Лускунчика»)
Якого казкового героя з опери Чайковського вона Вам нагадує?
Перевірка домашнього завдання
Переказ казки Мурада ас-Сібаї «Цвіркун та праця» за сюжетними малюнками, які малювали діти.
- В якому
творі українських авторів ми
зустрічались із цвіркуном,
(Леонід Глібов «Коник стрибунець».)
- Чим подібні ці історії про вплив мистецтва на життя людини.
Повідомлення
Цікаво знати. Цвіркуни, коники, сарана, капустянки належать до однієї сім’ї,яку вчені –біологи назвали прямокрилі. Усі вони мають багаточленикові вусики, добре розвинуті очі,задні ноги здебільшого з потовщеними стегнами- скакальні; передні крила міцніші, задні – тонкі, перетинчасті. Личинки схожі на дорослих комах. Усі прямокрилі – рослиноїдні, але вовчки, цвіркуни і коники при нагоді нападають на слабких комах і ласують ними.
2. Робота над темою уроку
а) Оголошення теми.
Сьогодні ми відправилось по казочку на самий жаркий континент. Підкажіть, будь ласка, як він називається?
Вірно, Африка! А саме в республіку Берег Слонової Кості. Ми познайомимось із творчістю Бернар Дадьє.
б) Повідомлення про автора
Бернар Дадьє (повне ім'я Бернар Буа Дадьє; народився1916, в Асіні, біля Абіджану) — один з найвизначніших письменників, драматургів і фольклористів Берега Слонової Кістки, пише французькою мовою. Також екс-чиновник, зокрема серед його значних посад у держсекторі (від 1957 року) найвищою є пост міністра культури в івуарійському уряді (1977-1986).
Бернар Дадьє працював на французький уряд в Дакарі (Сенегал). Після повернення на батьківщину в 1947 році, став учасником івуарійського руху за незалежність, в тому числі долучився до партії Демократичне об'єднання Африки. Декілька разів утримувався у в'язниці. Там же написані його ранні революційні вірші («Африка на весь зріст», 1950).
Згодом Дадьє опублікував «
Перед здобуттям Кот-д'Івуаром незалежності в 1960 році, Бернар Дадьє знову був ув'язнений протягом 16 місяців за участь у демонстраціях проти французького колоніального уряду.
У своїй творчості Бернар Дадьє, під впливом його дитячого досвіду від колоніалізму, намагався пов'язати традиційний африканський фольклор із сучасним світом. У творах письменника превалюючими є ідеї гуманізму і прагнення до рівності і незалежності африканців та їхньої культури.
Романи Дадьє «Негр в Парижі» (1959) і «Нью-Йоркський хазяїн» (1964) присвячені загальноцивілізаційним проблемам. У збірках зрілих віршів автора «Низка днів» (1956) і особливо «Люди всіх континентів» (1967) переважає інтернаціональна тематика.
Серед івуарійських казок Дадьє, зокрема обробив цикл оповідок про павука Анансі.
Українською в 1958 році в перекладі і обробці В. Пащенка вийшла книга «Павук Ананзе», що містила окремі казки Дадьє з його «Африканських легенд», а в перекладі С. Дроб'язко 1962 року світ побачив роман «Клемб'є»
в) Словникова робота (Робота з зашифрованою назвою казки)
АЛИПАВУК
ІДЗЕРКАЛО
ВБІОСОМИК
ГДЦУКОРОЛЕВА
марень
спазми
москіти страшні уявні картини
затамував подих дерево
баобаб
гепнувся
г)Читання тексту
- до слів «Сталося це так» вчитель читає.
- Читають діти «ланцюжками» до слів «І раптом...»
Ф 1.Що змусило павучка рибалити?
(Рибалити павучка змусив голод.)
і 2.Чому трапився голод?
(Дуже тривала засуха призвела до голоду.)
з – Читають абзацами, ставлять запитання.
к 1.Що впіймав Ананзе? (Сомика.)
у 2.Яке прохання було у сомика? (Відпустити.)
л 3. Що змусило павука повірити сомику?(Благальний і щирий голос сомика.)
ь 4. Де опинився павук?(У розкішному чудовому місті.)
т 5. Ким обрала королева павука?(Першим міністром королівства.)
х 6. Що було заборонено Ананзе?(Дивитись у дзеркало, що стоїть у маленькій кімнаті.)
в 7. Чи подивився павучок у дзеркало?(Так.)
и 8.Що з ним трапилось?(Він знову опинився на пекучому березі річки з вудкою в руці.)
л
и д) Вибіркове читання
н - Прочитайте діалог між павуком і сомиком показуючи інтонацією
характер дійових осіб.
к - Місце, де Ананзе мучать сумніви щодо дзеркала. Як це його характеризує?
а е) Робота над змістом
- Чи заслуговує павучок на покарання яке отримав? Чому? (Так. Тому що був дуже нетерплячим.)
- Яка головна
думка цього твору, в якому
прислів’ї найбільш точне
1. Щастя ніколи не буває повним (іспанське).
2. Цікавість – гарний учитель (норв.)
3. Багато шукаєш – нічого не знайдеш (татарське).
4. Перш ніж робити щось, подумай (італійське).
- Як Ви ставитесь
до людей із надмірною
3. Підсумок уроку
Пригадайте, діти, в якій казці надмірна цікавість призвела до страждань головних героїв?
(«Спляча красуня»,
«Сестрица Алёнушка и братец Иванушка».)
Отже, який висновок можна зробити для себе?
ПЕРШ НІЖ РОБИТИ ЩОСЬ, ПОДУМАЙ!
Давайте покладемо
у скриньку мудрості прислів’я,
яке висловлює головну думку
цієї казки, а нам стане гарним
порадником у житті. Ну, а на закінчення,послухайте
цікаве повідомлення. ПАВУКИ-це
не комахи. Хоча б тому, що у них не три пари ніг, а чотири,
тіло не насічене й складається не з трьох
помітних частин, а з двох – головогрудей
і черевця.
Різні павуки надто відмінні один від одного
і за величиною, і за забарвленням. Але
всі вони мають однакову будову, незважаючи
на різноманітні умови існування й власний
спосіб життя.
Нині у класі павукоподібних учені налічують приблизно сорок тисяч видів. І вивчає їх наука, яка зветься арахнологія.