Автор работы: Пользователь скрыл имя, 09 Октября 2013 в 11:30, реферат
Оқушыларға ақпарат ұғымымен, ақпарат көздерімен, оның түрлерімен, үлгілерімен және өңдеу тәсілдерімен таныстыру.Бейнелік және таңбалы ақпаратта ажырата білуге үйрету.
Дамытушылық:
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, қауіпсіздік ережелерімен туралы білімдерін және компьютер туралы білімдерін әрі қарай дамыту.
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым Министірлігі
Шәкәрім
атындағы Семей мемлекеттік
Сабақ жоспары
Тақырыбы: «Ақпарат және информатика ғылымы»
Тексерген: Абишова А.А.
Өткізген: Оспанова А.С.
Семей қаласы
2012-2013
Күні:
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: Ақпарат.
Мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға ақпарат
ұғымымен, ақпарат көздерімен, оның
түрлерімен, үлгілерімен және өңдеу
тәсілдерімен таныстыру.
Дамытушылық:
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, қауіпсіздік ережелерімен туралы білімдерін және компьютер туралы білімдерін әрі қарай дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушыларға жаңа сабақты бере
отырып ұқыптылыққа,сабаққа
Сабақ түрі: Дәстүрлі
Сабақ типі:Аралас.
Көрнекілік: Схемалар,перфокарталар 1 – 7.
Қолданылған әдебиет: «Информатика» 7 – сынып. Н.Ермеков,Н.Стифутина.
Сабақ жоспары:
а)Бағалау. (3 мин)
в)Үйге тапсырма беру. (2 мин)
Сабақтың барысы:
Қауіпсіздік техникалық ережелері:
Бүгін Адам,Ақпарат,Компьютер деген үлкен тарауды бастаймыз.Бүгін сабақта ақпарат туралы толық мәлімет аламыз.
«Ақпарат» сөзі латынның түсіндіру,баяндау, мәлімет деген ұғымдарды білдіретін informatio сөзінен шыққан.
Қазіргі кезде ақпараттың қолданылуы.
Ақпаратты біз ауызша немесе
жазбаша түрде, тіпті қимыл
– қозғалыс түрінде бере
Мысалы
қарапайым өмірден алайық. Сіздер
мысалы ертең қандай сабақ
болатының білмейсіздер.Сіздерг
Ақпаратқа
үзілді – кесілді анықтама
бере алмаймыз.Оны қоршаған
Адам ақпаратпен не істейді.
Адам ақпаратты біріншіден сақтай алады,екіншіден жеткізе алады, үшіншіден адам ақпаратты өңдей алады.Ақпаратпен орындалатын әрекеттер ақпарттық үрдістер (процестер) деп аталады.
Адам ақпаратты үздіксіз қабылд
Адам қабылдайтын ақпартты таңб
Бейнелі ақпарат деп – табиғат көріністері және кескіндерді қабылдауды, дәм,иіс сезу арқылы алынатын ақпараттарды айтады.
Таңбалы ақпаратқа адамның сөйлеу, жазу түрінде алатын ақпараттары жатады.Таңба түрінде қатынасуды қатынас тілі дейді.Қатынас тілдері табиғи және жасанды болып бөлінеді.
Табиғи қатынас тілдері қазақ, орыс, ағылшын т.б тілдері жатады.
Жасанды немесе формалды
Енді мынандай бір тапсырмалар орындайық.
Ақпарат |
Ақпарат көзі |
|
Қоңырау сағаты |
|
Математика сабағы |
|
Информатика сабағы |
|
мұғалімнің ескертуі |
Жауабы:
Ақпарат |
Ақпарат көзі |
|
Информатика сабағы |
|
Қоңырау сағаты |
|
мұғалімнің ескертуі |
|
Математика сабағы |
Процестер |
Беру |
Сақтау |
өңдеу |
Кітап оқу |
|||
Күнделікке баға қою |
|||
Тақпақ жаттау |
|||
Есікке қоңырау соғу |
|||
Компьютерде ойнау |
|||
Сурет салу |
|||
Диктант жазу |
|||
Балмұздақ сатып алу |
Жауабы:
Процестер |
Беру |
Сақтау |
өңдеу |
Кітап оқу |
+ |
||
Күнделікке баға қою |
+ | ||
Тақпақ жаттау |
+ |
||
Есікке қоңырау соғу |
+ |
||
Компьютерде ойнау |
+ |
||
Сурет салу |
+ |
||
Диктант жазу |
+ |
+ | |
Балмұздақ сатып алу |
+ |
+ |
Карточка № 1.
Мұғалім сынып бөлмесін әлі
келмеген сіз сол сәтті
Сіз бүгін сыныпта кезекші
болдыңыз.Тақтаны сұрту үшін
Сіз практикалық жұмыс жасап
отырдыңыз да бірде
Бүгін ауа райы қолайсыз болды.
Сіздің көзіңіз компьютерде көп уақыт отырғандықтан көзіңіз ауырып тұрды.Көзіңіздің ауырғанын елемей жұмысыңызды жасай бердіңіз.Қандай қауіпсіздік ережесін сақтамай жұмыс істедіңіз.
Сабақ үстіңде бір жағдайлармен мұғалімді директорға шақыртып алып кетті. Осы сәтті пайдаланып сіз жасап отырған практикалық жұмысыңызды тастап «Дракоша» ойының қосып ойнап отрдыңыз.Ойынға әбден беріліп кеткен сәтте сынып бөлмесіне мұғалім кіріп келді.Сіз асып – сасып, қорқып кеттіп.Ойынды өшіремін деп компьютердегі қажетті құжаттарды өшіріп алдыңыз. Қандай қауіпсіздік ережелерін сақтаған жоқсыз.
Барлық
оқушылар компьютерде жұмыс
Мұғалім сынып бөлмесін әлі келмеген сіз сол сәтті пайдаланып компьютер бөлмесінде достарынызбен алысып жүріп байқаусыздан пернетақтаны қолыңызбен қағып кеттіңіз.Пернетақта жерге құлап сынып қалды. Сіз осы жерде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтаған жоқсыз.
Жауабы: Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және шығуға болмайды.Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарыңның көңілін қажетсіз аударуға,бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады.
Сіз бүгін сыныпта кезекші болдыңыз.Тақтаны сұрту үшін мұғалім сізден сүлгіні сулауды тапсырды. Сүлгіні сулап келіп қолыңызды сүртпей компьютердегі жұмысыңызды жалғастырып істей бердіңіз. Сіз осы жерде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтаған жоқсыз.
Жауабы: Компьютерде су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды.
Сіз практикалық жұмыс жасап
отырдыңыз да бірде
Жауабы:Пернетақтаның үстіне ештене қоюға болмайды.Компьютерде жұмыс істеу кезіңде көздің экраннан ең қолайлы қашықтығын 60 - 70 см сақтау керек.
Бүгін ауа райы қолайсыз болды.