Автор работы: Пользователь скрыл имя, 06 Ноября 2013 в 17:15, лекция
Освітня. Сформувати знання учнів про різноманітність найпростіших тварин у природі – одноклітинних: амеби, евглени та інфузорії туфельки; дати характеристику їхній будові та процесам життєдіяльності.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову та життєві функції найпростіших тварин; уміння аналізувати та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, мислення.
Урок № 10 Різноманітність найпростіших
Мета.
Освітня. Сформувати знання учнів про різноманітність найпростіших тварин у природі – одноклітинних: амеби, евглени та інфузорії туфельки; дати характеристику їхній будові та процесам життєдіяльності.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову та життєві функції найпростіших тварин; уміння аналізувати та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища і особливо до невидимих оку тварин та рослин; сприяти розумінню єдності походження представників різних царств.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Методи: загальні (ПІ та ЧП); часткові (словесний, наочний, СНП); конкретні (бесіда, розповідь, СР).
Обладнання: дошка, схеми, малюнки, таблиці.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Питання до учнів
1. Які середовища мешкання одноклітинних тварин? (водне, ґрунтове, наземно-повітряне, інший організм)
2. Які органели регулюють процеси в клітинах найпростіших? (скоротлива вакуоля, ядро)
3. Як пересуваються найпростіші? (війки, псевдоподії, джгутики)
4. Які бувають вакуолі? Навіщо вони потрібні в клітині? (травні – перетравлення їжі, скоротливі – регулювання внутрішнього тиску в клітині)
5. Як живляться найпростіші? (геретотрофно)
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Рольова гра „У краплині – дивосвіт ”
Вчитель роздає декільком учням картки з текстом гри. Діти по черзі зачитують в голос текст своєї ролі.
Автор. Восьмикласник Василько гуляв у парку біля озера і пригадував урок біології, де вчителька захоплено розповідала про чарівних одноклітинних істот, яких можна побачити у краплині стоячої води.
Василько. Невже насправді там є щось живе? А що, як я перевірю? Мені ж дядько Сергій ще минулого року подарував „Набір юного біолога ” з мікроскопом і скельцями.
Автор. Стрімко майнула думка в голові хлопчика – він узяв пластинку і зачерпнув води з озера, а, прийшовши додому, налаштував мікроскоп. Аж раптом почув…
Краплина. Вітаю. Я – краплина. А ти думав, що я мізерна і нежива? Запрошую тебе у мій дивосвіт, тільки візьми окуляр більшої сили.
Автор. Коли після зміни окуляра Василько знову заглянув у мікроскоп, у нього вихопилось…
Василько. Ой! Це що за мультфільм?! Щось волохате, схоже на підошву, крутиться і бігає вперед – назад, якась „зелена ракета ” пливе за своєю тонкою ниткою, велика мінлива хмара перекочується повільно, наче повзе…
Вчитель: А що ж це за дивовижні істоти, яких можна побачити лише у мікроскоп, і які живуть у воді? Чому Василько так дивно їх називає, адже певно вони мають якусь іншу назву, більш зрозумілу? На ці питання ми знайдемо відповіді вивчивши різноманітність найпростіших.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди.
Одноклітинні - це тварини на клітинному рівні організації. У переважній більшості вони мікроскопічно малі, тому й стали відомі тільки після винаходу мікроскопа. Число сучасних видів понад 40 тис. Одноклітинні мешкають у всіх середовищах і мають всесвітнє поширення. Серед них багато паразитів тварин і людини.
Класифікація найпростіших
Підцарство поділяється на 7 типів: Саркомастігофори (25000 видів), Апікомплекси (4800 видів), Міксоспорідії (875 видів), Мікроспоридії (800 видів), Асцетоспорідії (30 видів), Лабірінтули (35 видів), Інфузорії (7500 видів). Відповідно у кожному типі виділяють як підтипи, так і надкласи і підкласи, окрім відповідних таксономічних категорій. Звичайно кожен тип має певні особливості будови, певий спосіб життя, тому для того, щоб краще вивчити різноманітність найпростіших, їх відмінності давайте заповнимо табличку, в якій порівняємо основні типи найпростіших. Учні під керівництвом вчителя заповнюють таблицю.
Порівняльна характеристика типів найпростіших
Типи |
Органели руху |
Ядра |
Статевий процес |
Спори |
Спосіб життя |
Саркомас-тігофори |
Джгутики, псевдоподії |
Однакові, рідко дуалізм |
копуляція |
немає |
вільноживучі, рідше паразити |
Апікомп-лекси |
Джгутикові гамети |
Однакові та багатоядерні |
Те ж саме |
Спори з спорозоїтами, без стрекательних капсул |
паразити |
Міксоспо-ридії |
Немає |
ядерний дуалізм, багатоядерні |
автогамія |
Багатоклітинні спори з амебоідними зародками та стрекательними капсулами |
Те ж саме |
Мікроспо-ридії |
Немає |
однакові одноядерні |
автогамія |
Одноклітинні спори з амебоідни |
паразити |
Асцетос-поридії |
Немає |
однакові, багатоядерні |
— |
Спори багатоклі-тинні, без стрекательних капсул |
Те ж саме |
Лабірін-тули |
Зооспори з джугитаками |
Однакові в багатоклітинній структурі |
— |
Немає |
Вільно живуть |
Інфузорії |
Війка |
ядерний дуалізм, багатоядерні |
Конъюгація |
Те ж саме |
Вільно живуть, рідко паразити |
В основу підрозділу
найпростіших на типи
Поширення найпростіших у водному середовищі
Поширення у прісних водоймах. Чимало видів одноклітинних тварин здатні до активного плавання за допомогою війок чи джгутиків. Ці дрібні організми, належать до особливої екологічної групи – планктону. Один із таких організмів – інфузорія-туфелька.
Розповідь з одночасним заповненням таблиці
Найпростіші |
Особливості будови |
Життєдіяльність |
Інфузорія – туфелька |
Одноклітинний організм із постійною формою тіла, схожою на туфельку, що пересувається за допомогою війок, які вкривають рядами її поверхню. Має середні розміри (0,18 – 0, 31 мм). Завдяки узгодженій роботі війок досить швидко плаває, обертаючись навколо своєї поздовжньої осі. У клітинці є скорочувальні вакуолі, клітинний рот і два ядра (вегетативне і генеративне, або їх називають ще велике і мале). Велике ядро керує процесами утворення органічних речовин, а мале – забезпечує зберігання спадкової інформації та її передачу. |
Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном. Різноманітні форми інфузорій трапляються біля дна водойм або на поверхні водяних рослин |
Інфузорія туфелька (а), схема її будови (б): 1-скоротлива вакуоля; 2-травні вакуолі; 3-війки; 4-ядра; 5-порошиця; 6-навколоротова воронка; 7-клітинний рот | ||
Організми, що мешкають біля дна водойм, належать до екологічної групи – бентосу.
| ||
Амеба протей |
Одноклітинний організм із непостійною формою тіла, що пересувається за допомогою псевдоподій. Має відносно великі розміри (0,2 – 0,5 мм). Живиться бактеріями й одноклітинними водоростями, захоплюючи їх своїми несправжніми ніжками. У клітині є одне ядро та скорочувальні вакуолі. Розмножується поділом клітини навпіл. |
Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном на поверхні дна. У разі пересихання водойми інцистується. |
Будова амеби: 1-скоролива вакуоля; Схема живлення амеби: утворення і рух 2-травні вакуолі; 3-псевдоподії; 4-ядро. травної вакуолі | ||
Учені досі не дійшли спільної думки щодо приналежності до тварин евглени зеленої. | ||
Евглена зелена |
Одноклітинний організм із постійною формою тіла, що пересувається за допомогою джгутика. Має невеликі розміри (0,05 – 0,06 мм). Ця істота містить хлоропласти та включення запасної речовини, подібної до крохмалю. Клітинної стінки не має, під плазматичною мембраною розташована пелікула. У клітині є скорочувальні вакуолі. Є світлочутливе червоне вічко. |
Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном у товщі води. У разі пересихання водойми інцистується. Для неї характерний змішаний тип живлення. На світлі вони живиться за допомогою фотосинтезу, а в темряві – гетеротрофно, поглинаючи крізь мембрану клітини розчинені органічні речовини. |
Евглена зелена (а) та схема її будови (б): 1-джгутик; 2-хлоропласти; 3-ядро; 4-скоротлива вакуоля; 5-глотка; 6-світлочутливе вічко. | ||
Роль одноклітинних у природі та житті людини. Прісноводні одноклітинні – джерело живлення для різноманітних водяних безхребетних і хребетних тварин. Різні види найпростіших віддають перевагу воді з певним ступенем забруднення, тому їх використовують для визначення санітарного стану водойм. Поширення найпростіших у морях. У морях поширені форамініфери та радіолярії. | ||
Форамініфери |
Одноклітинні організми, що мають захисну черепашку. У клітині немає скорочувальних вакуолей. Черепашка має численні пори й широкий отвір – устя. Через отвори черепашки назовні виходять тоненькі видовжені несправжні ніжки, які в деяких місцях зливаються між собою утворюючи ловильну сітку. Захоплені поживні речовини можуть потрапляти в середину черепашки, де перетравлюються в травних вакуолях. У клітинах може бути по кілька ядер. З черепашок утворюються значні поклади вапняку. За видовим складом викопних форамініфер геологи визначають вік тієї чи іншої гірської породи. |
Живуть у морях і океанах. Типові представники бентосу, проте є й планктонні види. Життєвий цикл зазвичай протікає із чергування статевого й нестатевого розмно-ження (після низки поділів особина утворює дрібні статеві клітини, що зливаються попарно). |
Радіолярії (променевими) |
Одноклітинні організми, що мають внутрішньоклітинний мінеральний скелет складної будови. У клітині немає скорочувальних вакуолей. Пересування й живлення здійснюється за допомогою тонких псевдоподій, які також утворюють ловильну сітку. З решток радіолярій за сотні мільйонів років утворилися особливі породи – радіолярити, до яких належить таке напівкоштовне каміння, як яшма, опал, халцедон. |
Живуть у морях і океанах. Типові представники планктонів. У їхній цитоплазмі часто живуть водорості, які є симбіонтами променевиків |
Мешканці грунту. Як вам відомо, між частками грунту є вода. У ній мешкають представники тих самих груп найпростіших, що й у прісних водоймах: голі та черепашкові амеби, інфузорії. Вони живляться клітинами бактерій, водоростей, рештками організмів. Посушливі періоди переживають у вигляді цист. Розкладаючи органічні речовини, найпростіші беруть участь у процесах ґрунтоутворення.
ІV. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів.
Лабораторна робота № 1
Тема: «Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума»
Цілі: ознайомитися з особливостями будови найпростіших на прикладі амеби протей, евглени зеленої, інфузорії-туфельки, у висновках зазначити, які особливості будови найпростіших є ознаками їх пристосованості до середовища існування.
Обладнання та матеріали: пробірки з культурою найпростіших, набір постійних мікропрепаратів, мікроскопи, предметні та покривні скельця, піпетка.
Хід роботи
1. Приготувати мікроскоп до роботи.
2. Виготовити мікропрепарат: за допомогою піпетки нанести на предметне скло краплю води з найпростішими (амеба протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька) і накрити покривним скельцем.
3. Виготовлений або тимчасовий
(чи постійний) мікропрепарат
покласти на предметний столик
мікроскопа і розглянути
4. На тимчасових мікропрепаратах
простежити за процесами
5. На підставі дослідження
зробити висновок про
V. Домашнє завдання.
§10, зошит с. 12.